Navigačný riadok

Nebo bez hraníc - 28/03/2008

Lietadlo stúpa k večernej oblohe

Nová éra letectva prináša zrušenie kontrol pre lety medzi väčšinou členských krajín EÚ a zrušenie obmedzení na transatlantické lety.

Len mesiace potom, čo sa priestor na cestovanie bez hraničných kontrol v EÚ DeutschEnglishfrançais rozšíril na ďalších deväť krajín na východe Európy, dôjde 30. marca tohto roku aj k zrušeniu kontrol na letiskách.

Pre Európanov, ktorí cestujú medzi uvedenými 24 krajinami prostredníctvom leteckej, námornej či pozemnej dopravy, budú kontroly na hraniciach už len spomienkou na minulosť. Pre návštevníkov Únie DeutschEnglishfrançais to zas bude znamenať, že na vstup do všetkých predmetných krajín im bude stačiť už len jedno vízum.

Lietanie sa však nezjednoduší len na tejto strane Atlantiku – platnosť nadobudla aj dohoda EÚ s USA o tzv. otvorenom nebi (open skies Englishfrançais), ktorá prináša cestujúcim využívajúcim leteckú dopravu atraktívne výhody. Odstránením obmedzení leteckej dopravy na trhu, ktorý sa na svetovej doprave podieľa 60 %, by táto dohoda (podpísaná 30. apríla 2007) v prvých piatich rokoch mala priniesť viac ako 15 miliárd eur v prospech spotrebiteľov a vytvoriť v EÚ a USA spolu 80 000 nových pracovných miest.

Transatlantická doprava už nebude len lukratívnou výsadou niekoľkých privilegovaných leteckých spoločností. Naopak európske a americké letecké spoločnosti budú môcť lietať bez obmedzení na letiská oboch území a odtiaľ do ďalších destinácií. Komisár EÚ pre dopravu DeutschEnglishfrançais Barrot označil túto dohodu ako „veľký krok k medzinárodnému letectvu“ a dodal, že jej výhody sú už hmatateľné.

Dohoda je súčasťou celkového plánu EÚ vytvoriť do roku 2010 spoločný vzdušný priestor Englishfrançais, ktorý by zahŕňal susedné krajiny z oblasti Stredozemného mora a krajiny ďalej na východe, ako aj USA. Pre EÚ neznamenajú tieto bližšie vzťahy len vzájomné otvorenie trhov, ale aj možnosť zaistiť vyššie bezpečnostné normy v medzinárodnej doprave.

Začiatok rokovaní o druhej dohode o otvorenom nebi,ktorej cieľom je prispôsobenie leteckej dopravy EÚ a USA novým podmienkam a ďalšia liberalizácia tohto trhu, je naplánovaný na koniec mája.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy