Ścieżka nawigacji

Niebo bez granic - 28/03/2008

Szybujący samolot na tle błękitnego nieba

Zniesiono kontrole graniczne na lotniskach pomiędzy większością państw UE, przestały też obowiązywać ograniczenia dotyczące lotów transatlantyckich – dla podróżujących samolotami oznacza to początek nowej ery.

Kilka miesięcy po rozszerzeniu na wschód unijnego obszaru bez kontroli paszportowych DeutschEnglishfrançais, do którego dołączyło dziewięć kolejnych państw, zniesiono także kontrole graniczne na lotniskach (30 marca br.).

Dla Europejczyków podróżujących pomiędzy 24 krajami – zarówno drogą powietrzną, morską, jak i lądową – kontrole graniczne należą już zatem do przeszłości. Natomiast przyjezdni spoza Unii DeutschEnglishfrançais potrzebują już tylko jednej wizy, aby móc podróżować po wszystkich tych państwach.

Latanie będzie prostsze nie tylko po tej stronie Atlantyku – podróżni wiele mogą sobie też obiecywać po równoległym wejściu w życie umowy o otwartym niebie Englishfrançais ze Stanami Zjednoczonymi. Umowa, podpisana 30 kwietnia 2007 r., znosi ograniczenia nałożone na loty między Stanami a Europą, które stanowią aż 60 proc. światowego ruchu lotniczego. W ciągu pierwszych pięciu lat ma to przynieść konsumentom oszczędności rzędu ponad 15 mld euro. Zyska na tym także rynek pracy – w Unii i w USA ma powstać 80 tys. nowych miejsc pracy.

Loty transatlantyckie nie będą już intratnym przywilejem zarezerwowanym dla zaledwie kilku linii lotniczych. Europejscy przewoźnicy będą mogli teraz oferować loty do dowolnego miejsca w Stanach (a amerykańscy – w Europie), skąd mogą wylecieć do innego dowolnego miejsca. Unijny komisarz ds. transportu DeutschEnglishfrançais Jacques Barrot uznał tę umowę za „ogromnie ważny krok naprzód w dziedzinie międzynarodowego transportu lotniczego” i stwierdził, że przynosi już ona pierwsze korzyści.

Umowa jest częścią planu UE dotyczącego utworzenia do 2010 r. wspólnej przestrzeni lotniczej Englishfrançais, która objęłaby państwa basenu Morza Śródziemnego oraz kraje położone dalej na wschód, a także Stany Zjednoczone. Bliższe stosunki zaowocują nie tylko otwarciem rynków – pozwolą także Unii zadbać o wyższe standardy bezpieczeństwa przelotów międzynarodowych.

Pod koniec maja rozpoczną się negocjacje dotyczące drugiej umowy o otwartym niebie, których celem będzie konsolidacja powstającego unijno-amerykańskiego rynku transportu lotniczego oraz umożliwienie dalszej jego liberalizacji.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki