Cesta

Nebe bez hranic - 28/03/2008

Vzlétající letadlo

Zrušení hraničních kontrol na letištích mezi většinou zemí EU a odstranění omezení transatlantických letů zahajuje novou éru letecké dopravy v Evropě.

Jen několik měsíců poté, co se tzv. schengenský prostor DeutschEnglishfrançais (oblast bez hraničních kontrol) rozšířil o devět zemí, byly odstraněny též kontroly na letištích (30. března 2008).

Ať cestujete letadlem, po moři či po zemi, hraniční kontroly mezi zúčastněnými 24 státy jsou nyní minulostí. A návštěvníkům ze zemí mimo EU DeutschEnglishfrançais, na které se vztahuje vízová povinnost, stačí jedno vízum pro všechny tyto země.

Létání se však nezjednodušuje jen na této straně Atlantiku. V platnost totiž vstoupila tzv. dohoda o otevřeném nebi Englishfrançais mezi EU a Spojenými státy. Očekává se, že tato dohoda podepsaná 30. dubna 2007, kterou se ruší omezení letů na trhu představujícím 60 % světové letecké dopravy, jen za prvních pět let přinese spotřebitelům úsporu více než 15 miliard eur a povede k vzniku 80 000 nových pracovních míst v EU a USA.

Transatlantické lety již nebudou lukrativní výsadou několika privilegovaných leteckých společností. Aerolinky z EU budou moci bez omezení létat na letiště na území Spojených států a odtamtud pokračovat do dalších destinací a americké aerolinky budou mít stejná práva na území EU. Evropský komisař pro dopravu DeutschEnglishfrançais Jacques Barrot označil dohodu za „významný pokrok v mezinárodní letecké dopravě“ a uvedl, že její přínosy již jsou cítit.

Dohoda je součástí širšího plánu EU na vytvoření společného leteckého prostoru Englishfrançais se sousedními státy ve Středomoří a na východě a se Spojenými státy do roku 2010. Cílem této spolupráce není jen otevřít trhy, nýbrž též zajistit vyšší úroveň bezpečnosti v mezinárodní dopravě.

Na konci května budou zahájena jednání o druhé dohodě o otevřeném nebi, která by měla konsolidovat vznikající evropsko-americký trh v letecké dopravě a prohloubit liberalizaci.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy