Navigačný riadok

Bezpečnejšie cesty na dohľad - 19/03/2008

Mladí ľudia si užívajú jazdu v kabriolete.

Koniec beztrestnosti za nebezpečnú jazdu v zahraničí.

Tri štvrtiny úmrtí na cestách v Európe sú dôsledkom prekročenia rýchlosti, jazdy pod vplyvom alkoholu, jazdy na červenú a nerešpektovania povinnosti používať bezpečnostný pás.Na základe súčasne platného stavu, ak sa takéhoto priestupku dopustíte mimo územia krajiny, v ktorej máte registrované vaše auto, ostanete nepotrestaný aj v prípade, ak niekoho usmrtíte.Malo by sa to však zmeniť.

Cieľom najnovšej iniciatívy EÚ o bezpečnosti na cestách je prostredníctvom nového právneho rámca zabezpečiť, aby osoba za volantom niesla zodpovednosť za svoju jazdu. Tento právny rámec by mala podporovať sieť na výmenu údajov slúžiaca v rámci celej EÚ na zistenie totožnosti vodičov, ktorí porušili predpisy.

EÚ sa od roku 2001, keď na európskych cestách zahynulo 54 000 osôb, snaží o zníženie počtu úmrtí na cestách na polovicu do roku 2010.Napriek pokroku dosiahol počet úmrtí v roku 2007 číslo 43 000 – t. j. ako keby v Európe každý týždeň havarovalo 5 lietadiel.

Účinok doterajších opatrení je obmedzený.V roku 2003 Komisia predstavila niekoľko dobrovoľných osvedčených postupov na sledovanie núteného uplatňovania pravidiel cestnej premávky.Vývoj po ich zavedení však ukázal, že takéto usmernenia neprinášajú želané výsledky.

Od nových návrhov sa očakáva radikálne zníženie počtu úmrtí na cestách.

Otázky a odpovede Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy