Ścieżka nawigacji

Kierowco, zwolnij! - 19/03/2008

Młodzi ludzie w kabriolecie

Niebezpieczna jazda za granicą nie będzie już bezkarna.

Trzy czwarte śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie to skutek przekroczenia prędkości, siadania za kierownicą po spożyciu alkoholu, jazdy na czerwonym świetle lub niezapięcia pasów. Obecnie wszystkie te naruszenia pozostają bezkarne poza krajem, w którym jest zarejestrowany samochód, pomimo że mogą one skutkować czyjąś śmiercią. W przyszłości sytuacja ma jednak wyglądać inaczej.

Dzięki niedawno podjętej unijnej inicjatywie na rzecz bezpieczeństwa na drogach kierowcy zaczną ponosić odpowiedzialność za swoje zachowanie. Mają to umożliwić nowe przepisy oraz sieć wymiany informacji, która pozwoli w całej UE na identyfikację nieprzestrzegających prawa kierowców.

Od 2001 r., kiedy to na drogach Europy zginęło 54 tys. osób, Unia dąży do zmniejszenia do 2010 r. liczby śmiertelnych ofiar wypadków o połowę. Pomimo pewnych postępów liczba zabitych w 2007 r. wyniosła 43 tys. – to tak, jakby co tydzień w Europie rozbijało się 5 samolotów…

Podjęte dotychczas działania przyniosły zbyt małe efekty. W 2003 r. Komisja przyjęła wytyczne zachęcające do stosowania sprawdzonych praktyk w zakresie kontroli przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Analiza sytuacji pokazuje jednak, że wytyczne te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Nowe propozycje Komisji mają doprowadzić do zdecydowanego spadku liczby ofiar na drogach.

Pytania i odpowiedzi

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki