Cesta

Bezpečnější silnice na obzoru - 19/03/2008

Mladí lidé v kabrioletu

Konec beztrestnosti nebezpečného řízení v zahraničí

Tři čtvrtiny úmrtí na silnicích v Evropě mají na svědomí řidiči, kteří nedodržují maximální povolenou rychlost, řídí pod vlivem alkoholu, jezdí na červenou nebo si nezapínají bezpečnostní pásy. Pokud se v současné době dopustíte některého z uvedených přestupků mimo zemi, ve které je vaše vozidlo zaregistrováno, nehrozí vám žádná sankce, přestože jste mohli způsobit smrtelný úraz. To by se však mělo změnit.

Cílem nejnovější iniciativy EU pro bezpečnost silničního provozu je prostřednictvím nového právního rámce a systému na výměnu údajů zajistit identifikaci pachatelů dopravních přestupků v celé EU.

EU usiluje o snížení počtu úmrtí na silnicích na polovinu do roku 2010 již od roku 2001, kdy na evropských silnicích zemřelo 54 000 lidí. I přes určité zlepšení situace zemřelo v roce 2007 na silnicích 43 000 lidí. Pro srovnání: stejný počet obětí by si vyžádalo 5 leteckých katastrof týdně.

Dosavadní opatření měla vždy pouze omezený účinek. Od roku 2003 prosazuje Komise některé osvědčené postupy kontroly dodržování dopravních předpisů. Statistiky však ukazují, že tato doporučení nepřinášejí žádoucí výsledky.

Radikální snížení počtu úmrtí na silnicích by proto měla přinést nyní navrhovaná opatření.

Otázky a odpovědi

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy