Cesta

Odvětví mobilních aplikací má v EU zažít boom - 18/02/2014

Vystavené smartphony © EU

Podle studie EU by do roku 2018 mohlo vzniknout téměř 5 milionů pracovních míst, která by evropské ekonomice přinesla 63 miliard eur.

Evropský trh s aplikačním softwarem pro mobilní zařízení zaměstnává již 1 milion vývojářů a 800 000 osob v marketingu a na podpůrných místech. Podle nedávno zveřejněné zprávy English by tento počet mohl do roku 2018 vzrůst až na téměř 5 milionů.

V současné době vydělává toto odvětví v EU přibližně 17,5 miliardy eur ročně. Díky ochotě spotřebitelů za aplikace utrácet, větší reklamě a širšímu využití práce na dobu určitou by v příštích 5 letech mohly roční příjmy vzrůst až na 63 miliard eur.

Řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků

I když má EU v celosvětovém měřítku vedoucí postavení ve vývoji her pro mobilní aplikace, stále zaostává za USA, pokud jde o odbornou přípravu a platy vývojářů.

Na vyřešení tohoto problému spolupracuje EU s podniky a dalšími organizacemi v tzv. Velké koalici pro digitální pracovní místa English. Cílem je vybavit více lidí, zejména mládež, potřebnými dovednosti v oblasti informačních technologií a pomoci zaplnit rostoucí počet souvisejících volných pracovních míst.

EU také spustila portál Open Education Europa, který umožňuje studentům, odborníkům a vzdělávacím institucím zdarma sdílet vzdělávací zdroje.

Technické nedostatky

Aby EU v tomto odvětví dosáhla svého potenciálu, je třeba vyřešit určité slabiny. Mezi ně patří nedostatečné bezdrátové připojení, problémy s přeshraničním spojením a omezení síťových služeb v některých členských státech.

Vývojáři jsou rovněž znepokojeni nízkým rozšířením 4G služeb a nedostatkem interoperability mezi americkými platformami, jako jsou Android, iOS či Facebook. Závislost na těchto platformách také snižuje výnosy.

Pomoc pro evropské podniky

Existence více než 500 milionů spotřebitelů v EU představuje pro podniky i vývojáře obrovský potenciál. Evropská komise připravuje zjednodušení předpisů o autorských právech a udělování licencí, aby tak pomohla při uvádění nových nápadů do praxe.

Na podporu informačních a komunikačních technologií a internetového podnikání spustila EU platformu „Startup Europe“, která sdružuje začínající podnikatele a společnosti s největším vlivem na trhu a umožňuje výměnu nápadů a vývoj nových produktů a služeb.

Další kroky

Evropský parlament v současné době diskutuje o plánech na „propojení kontinentu English“. To zahrnuje vylepšení vysokorychlostních 4G a širokopásmových služeb, které budou pro budoucnost odvětví mobilních aplikací v EU zásadní.

Tisková zpráva – Aplikační boom: přínos ve výši 63 miliard eur DeutschEnglishfrançais

Platforma „Startup Europe“ English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy