Ścieżka nawigacji

Abstrakcyjny obraz sieci © iStock/Andrey Prokhorov

Strategia określa wspólne stanowisko UE w kwestii zabezpieczania sieci cyfrowych, zapobiegania przestępczości internetowej i ochrony konsumentów.

Zjawisko przestępczości internetowej szybko się nasila. Wirusy komputerowe, włamania do sieci komputerowych i cyberprzestępczość mogą powodować znaczne straty finansowe, podważać zaufanie do usług internetowych oraz przynosić duże szkody europejskiej gospodarce.

Jeśli nie zabezpieczymy lepiej najważniejszych sieci cyfrowych, zagrożone może być także bezpieczeństwo publiczne i narodowe. Stoimy przed globalnym problemem, który wymaga wspólnego podejścia – przestępcy internetowi mogą zaatakować z dowolnego miejsca.

Około 38 proc. europejskich użytkowników internetu zmieniło swoje zachowanie z powodu obaw o bezpieczeństwo w sieci: jak wynika z niedawnego badania opinii English . 18 proc. użytkowników jest mniej skłonnych do zakupów online a 15 proc. mniej chętnie korzysta z usług bankowości internetowej.

Aby odwrócić tę tendencję, Komisja opracowała kompleksową strategię English na rzecz zabezpieczenia sieci cyfrowych w UE i ochrony konsumentów przed cyberprzestępczością. Wspólne podejście pomoże lepiej zabezpieczyć sieci o zasadniczym znaczeniu przed atakami i w dużej mierze ograniczyć przestępczość internetową.

Współpraca z krajami spoza UE zwiększyłaby także bezpieczeństwo w Unii i służyło ochronie obywateli. Kraje UE mogłyby ściślej współpracować na rzecz promowania bezpieczeństwa w sieci w skali globalnej, zachęcając do stosowania w odniesieniu do cyberprzestrzeni obowiązujących przepisów międzynarodowych i pomagając innym krajom lepiej zabezpieczyć się przed atakami w sieci.

Nowe środki

Zgodnie z tą strategią Komisja proponuje English również krajom UE, dostawcom usług internetowych oraz szczególnie narażonym sektorom biznesowym podjęcie kroków na rzecz zabezpieczenia krytycznych sieci cyfrowych.

Wszystkie rządy UE stałyby się odpowiedzialne za zapobieganie zagrożeniom, na jakie narażone są sieci cyfrowe, i reagowanie na nie. Wszystkie kraje musiałyby spełnić wspólne normy dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz zacieśnić współpracę w zwalczaniu przestępczości w internecie.

Sprzedawcy prowadzący handel elektroniczny oraz przedsiębiorstwa z sektora energetycznego, bankowego i zdrowotnego musieliby zwiększyć bezpieczeństwo sieci. Obecne przepisy UE nakazujące zgłaszanie przypadków naruszenia bezpieczeństwa sieci zostałyby rozciągnięte na wszystkie ważniejsze usługi internetowe i administrację publiczną.

Przykładowo na mocy obecnych przepisów tradycyjni dostawcy usług telekomunikacyjnych muszą zgłaszać naruszenia bezpieczeństwa, podczas gdy dostawcy telefonii internetowej, tacy jak Skype, nie mają takiego obowiązku. Nowe środki doprowadziłyby do usunięcia takich luk, nakładając także na operatorów telefonii internetowej wymóg zgłaszania incydentów.

Więcej na temat cyberbezpieczeństwa English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki