Ścieżka nawigacji

Większa siła przebicia dla chmur obliczeniowych - 27/09/2012

Pięć urządzeń elektronicznych z niebieskimi ekranami połączonych niebieskimi strzałkami z błękitną chmurą © UE

Nowa strategia ma pomóc stworzyć jednolity zbiór przepisów dotyczących chmur obliczeniowych (ang. cloud commputing) i zwiększyć unijne PKB o 160 mld euro rocznie do 2020 r.

Wiele osób korzysta z chmury obliczeniowej, nie zdając sobie z tego sprawy. Serwisy internetowe takie jak poczta elektroniczna, Facebook i Spotify wszystkie działają w oparciu o tę technologię, aby przechowywać dane, np. zdjęcia, nagrania wideo i pliki tekstowe.

Pliki są przechowywane w olbrzymich centrach danych zawierających setki serwerów i systemów magazynowania, które są kompatybilne z niemal wszystkimi rodzajami oprogramowania komputerowego. Gdy chcemy uzyskać dostęp do swoich informacji, wystarczy połączyć się z tzw. chmurą za pośrednictwem komputera, smartfonu czy tabletu.

Przetwarzanie w chmurze ma wiele atutów – nie trzeba kupować lub utrzymywać drogich serwerów i systemów przechowywania danych. Ponad 80 proc. firm, które już korzystają z tej technologii, odnotowuje zmniejszenie kosztów informatycznych (IT) o 10-20 proc., a w przypadku 20 proc. firm oszczędności w tym zakresie wynoszą 30 proc. lub więcej.

Przetwarzanie w chmurze to nie tylko mniejsze wydatki na IT, ale i oszczędność przestrzeni biurowej przeznaczonej na lokalizację sprzętu, jak również mniejsza potrzeba korzystania z usług zespołów wsparcia informatycznego.

UE nie wykorzystuje jednak jeszcze w pełni potencjału chmury obliczeniowej: niepewność dotycząca kwestii bezpieczeństwa danych czy też przenoszenia danych między różnymi dostawcami usług w modelu chmury zniechęca wielu przedsiębiorców.

Dlatego Komisja Europejska proponuje strategię przeciwdziałania zagrożeniom English poprzez wprowadzenie jednolitego zbioru przepisów i zwiększenie wykorzystania modelu chmury obliczeniowej przez europejskie przedsiębiorstwa.

Strategia obejmuje cztery podstawowe cele:

  • zapewnienie użytkownikom chmury możliwości przeniesienia danych z jednej chmury do drugiej – lub wycofania wszystkich danych
  • wprowadzenie ogólnounijnego systemu certyfikacji dla wiarygodnych dostawców usług w modelu chmury
  • opracowanie wzoru umów dotyczących usług w chmurze, jasno określających obowiązki wynikające z przepisów prawa
  • ustanowienie europejskiego partnerstwa na rzecz chmur obliczeniowych z udziałem podmiotów sektora publicznego i podmiotów branżowych, aby móc określić potrzeby i zapewnić zaspokojenie ich przez europejski sektor informatyczny. Dzięki tym działaniom europejskie przedsiębiorstwa lepiej będą mogły stawiać czoła zagranicznej konkurencji – przede wszystkim z USA.

W raporcie na temat szans i przeszkód dla chmur komputerowych w Europie English szacuje się, że dzięki wykorzystaniu nowych możliwości w zakresie innowacji i dostępu do technologii, które umożliwiają zwiększenie wydajności, przedsiębiorstwa będą mogły w latach 2015-2020 r. zasilić unijne PKB o dodatkowe 600 mld euro.

Do końca 2013 r. powinno być już wiadomo, czy potrzebne są dalsze działania lub nowe przepisy, aby wspierać wykorzystanie chmur obliczeniowych.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki