Ścieżka nawigacji

Praktyczny wymiar badań - 01/12/2011

Naukowiec stojący za modelem struktury atomów © UE

Nowy unijny program w dziedzinie badań naukowych, z budżetem w wysokości 80 mld euro, koncentruje się na przekształcaniu wyników badań w konkretne produkty i usługi.

Program na lata 2014–2020, znany pod nazwą „Horyzont 2020” English, będzie obejmował wszystkie unijne programy finansowania badań i innowacji. Dzięki temu prościej będzie przekładać przełomowe odkrycia naukowe na innowacyjne produkty i usługi, które podwyższą poziom życia społeczeństwa i stworzą nowe możliwości biznesowe.

Propozycje przewidują skierowanie środków finansowych na realizację trzech głównych celów:

 • 24,6 mld euro na utrzymanie Europy w światowej czołówce naukowej. Budżet Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych English , która finansuje podstawowe badania prowadzone przez niektórych spośród najbardziej wyróżniających się naukowców w Europie, zostanie zwiększony o 77 proc.
 • 17,9 mld euro na zabezpieczenie wiodącej pozycji przemysłu europejskiego w dziedzinie innowacji. Będzie to obejmować inwestycje w najważniejsze technologie oraz pomoc dla małych przedsiębiorstw potrzebujących dostępu do finansowania.
 • 31,7 mld euro na badania dotyczące powszechnych problemów w obszarach takich jak:
  • zdrowie, zmiany demograficzne i dobra kondycja
  • bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo, badania morskie oraz gospodarka ekologiczna
  • bezpieczna, ekologiczna i efektywna energia
  • inteligentny, ekologiczny i zintegrowany transport
  • działania w dziedzinie klimatu, efektywna gospodarka zasobami i surowcami
  • integracyjne, innowacyjne i bezpieczne społeczeństwa.

Aby ograniczyć zbędne formalności, Komisja planuje uprościć procedury zwrotu kosztów w przypadku projektów badawczych finansowanych przez UE, zmniejszyć ilość dokumentacji wymaganej na etapie przygotowywania projektów badawczych, znieść zbędne kontrole i audyty oraz skrócić czas upływający między zaakceptowaniem propozycji badawczej a uzyskaniem przez nią dotacji.

Wiele głównych elementów obecnego programu zostanie zachowanych – na przykład inwestycje w kluczowe technologie wspomagające DeutschEnglishfrançais takie jak nanotechnologie, inicjatywy wspomagające współpracę między środowiskiem akademickim, ośrodkami badawczymi a światem biznesu, współpraca naukowa oraz dotacje dla młodych naukowców.

Propozycje zostaną teraz omówione przez ministrów i eurodeputowanych – porozumienie w ich sprawie ma zostać osiągnięte przed końcem 2013 r.

Więcej na temat „Horyzontu 2020” English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki