Ścieżka nawigacji

Większa swoboda wyboru i niższe ceny w roamingu - 06/07/2011

Dłoń z telefonem komórkowym © UE

Dzięki większej konkurencji między operatorami, używanie telefonu komórkowego w innych krajach UE nie będzie już oznaczało szokująco wysokiego rachunku.

Nowe przepisy English, które mają objąć operatorów telefonii komórkowej w Europie, powinny doprowadzić do zdecydowanego obniżenia opłat roamingowych.

W ten sposób możliwe będzie zlikwidowanie znaczących różnic między opłatami naliczanymi przez operatorów w kraju i za granicą. To z kolei przybliży UE do osiągnięcia jednego z celów agendy cyfrowej na 2015 r.: zapewnienia konsumentom w pełni swobodnego dostępu do usług telefonii komórkowej na terenie całej UE.

Najnowsza propozycja ma zlikwidować podstawową przyczynę wysokich opłat roamingowych - brak konkurencji. Rynek zostanie otwarty na większą liczbę operatorów, dzięki czemu konsumenci będą mieli szerszy wybór.

"W ten sposób natychmiast spadną ceny za usługi roamingowe, na których operatorzy zbijają obecnie ogromne zyski" - powiedziała komisarz odpowiedzialna za agendę cyfrową Neelie Kroes.

Nowe przepisy zobowiązałyby krajowych operatorów do udostępniania swoich sieci innym dostawcom po regulowanych cenach hurtowych.

Konsumenci mogliby więc dowolnie wybierać dostawcę usług roamingu, bez względu na ich operatora krajowego. Zmiana operatora nie wymagałaby żadnych dodatkowych działań: nie trzeba byłoby zmieniać numeru telefonu ani karty SIM.

Limity opłat za transmisję danych

Większy wybór dostawców i łatwiejszy dostęp do ich usług sprawi, że konkurencja w sektorze wzrośnie, a ceny spadną. To może jednak potrwać.

Dlatego nowe propozycje obejmują też wprowadzenie konkretnych limitów cenowych za transmisję danych: maksymalnie 0,90 euro za megabajt (1 MB) od lipca 2012 r. i 0,50 euro za 1 MB od lipca 2014 r.

W 2010 r. pobranie 1 MB danych w innym kraju UE kosztowało średnio 1,06 euro, a w niektórych przypadkach cena sięgała nawet 12 euro.

Limity opłat za przesył danych to uzupełnienie pułapów cenowych wprowadzonych przez UE w reakcji na wysokie koszty rozmów telefonicznych i sms-ów w roamingu. Obecnie stawki te są ograniczone do 0,35 euro/min. w przypadku połączeń wychodzących i 0,11 euro/min. w przypadku połączeń odbieranych. Przepisy UE w tej sprawie wygasają w czerwcu 2012 r., ale możliwe jest ich przedłużenie do 2016 r.

Na podstawie przepisu, zgodnie z którym klient ostrzegany jest, gdy opłaty roamingowe za jego rozmowy przekroczą 50 euro (o ile sam nie poprosił o podwyższenie tego pułapu), konsumenci dalej byliby chronieni przed szokująco wysokimi rachunkami.

Obecne maksymalne pułapy cen hurtowych - czyli opłat, jakie operatorzy naliczają innym operatorom za korzystanie ze swoich sieci - zostałyby zamrożone do 2022 r.

Komisja spodziewa się, że przepisy te będą zachęcały dostawców do oferowania innowacyjnych pakietów usług transgranicznych i do dalszego obniżania cen.

Kolejne kroki

Propozycje Komisji rozpatrywać teraz będą Parlement Europejski i rządy państw członkowskich.

Więcej na temat roamingu English
Więcej na temat unijnej agendy cyfrowej English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki