Navigācijas ceļš

Viesabonēšanā lielāka izvēle un zemākas cenas - 06/07/2011

Rokā mobilais telefons © ES

Pateicoties centieniem uzlabot konkurenci tirgū, iespējams, pienāks gals šokējoši lielajiem rēķiniem par mobilo sakaru viesabonēšanu Eiropas Savienībā.

Ar jauniem noteikumiem English , kas ierosināti attiecībā uz mobilo sakaru operatoriem Eiropas Savienībā, plānots krasi samazināt viesabonēšanas cenas.

Tie palīdzētu sasniegt ES digitalizācijas programmā noteikto 2015. gada mērķi saistībā ar nevainojamu telekomunikāciju tirgu, proti, likvidēt lielās atšķirības starp iekšzemes un viesabonēšanas likmēm.

Ierosināts ķerties pie augsto viesabonēšanas cenu iemesla — konkurences trūkuma, atverot tirgu arī citiem operatoriem un radot patērētājiem lielākas izvēles iespējas.

"Uzreiz samazinātos datu viesabonēšanas cenas, no kurām uzņēmēji patlaban gūst pasakainu peļņu," saka par digitalizācijas programmu atbildīgā komisāre Nēlī Krusa.

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem iekšzemes operatoriem būs jāļauj citiem pakalpojumu sniedzējiem izmantot viņu tīklus par regulētām vairumtirdzniecības cenām.

Patērētāji varēs arī mainīt savu iekšzemes operatoru pret citu viesabonēšanas pakalpojumu sniedzēju. Šī maiņa notiks automātiski — nemainot ne tālruņa numuru, ne SIM karti.

Zemākas datu pārraides cenas

Vieglāka piekļuve un lielāka izvēle uzlabotu konkurenci un samazinātu cenas, bet līdz tam var paiet ilgs laiks.

Pagaidām datu pārraides viesabonēšanas cenu samazinājums palīdzētu ierobežot maksu, lai tā nepārsniegtu 90 centus par megabaitu (MB) no 2012. gada jūlija un saruktu līdz 50 centiem no 2014. gada jūlija.

2010. gadā patērētāji par vienu MB datu lejupielādi citā ES valstī maksāja vidēji 1,06 eiro, un dažos gadījumos cenas sasniedza 12 eiro par megabaitu.

Šis datu pārraides cenu ierobežojums papildina jau pastāvošo zvanu un īsziņu viesabonēšanas cenu ierobežojumu — 35 centi par veikto zvanu minūti un 11 centi par saņemtajiem zvaniem. Minētais ierobežojums ir spēkā līdz 2012. gada jūnijam, un to paildzinās līdz 2016. gada vidum.

Patērētājus joprojām aizsargās noteikums, kas nepieļauj milzīgus rēķinus, aizliedzot prasīt viesabonēšanas maksu, kas pārsniedz 50 eiro, ja vien patērētāji skaidri nav piekrituši atšķirīgai likmei.

Pašreizējais vairumtirdzniecības cenu (ko operatori prasa no konkurentiem par savu tīklu izmantošanu) ierobežojums paliktu spēkā līdz 2022. gadam.

Komisija cer, ka, pateicoties šiem noteikumiem, parādīsies nebijuši pārrobežu piedāvājumi un cenas, kas ir daudz mazākas par noteiktajām robežvērtībām.

Nākamais solis

Šis priekšlikums tagad tiks iesniegts izskatīšanai Eiropas Parlamentam un ES valstu valdībām.

Vēl par viesabonēšanu English
Vēl par ES digitalizācijas programmu English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites