Cesta

Roaming zlevňuje a nabízí větší výběr - 06/07/2011

Pohled přes rameno osoby držící mobilní telefon © EU

Pokoušel se o vás někdy infarkt při pohledu na účet za telefon? S novými opatřeními, která zvýší konkurenci na trhu, by se vám to již stát nemělo.

Nová pravidla English , která jsou nyní navrhována v oblasti služeb mobilních operátorů v Evropě, výrazně sníží ceny za roaming.

Tím se podaří naplnit cíle digitální agendy EU, která chce do roku 2015 vytvořit jednotný trh s komunikačními službami a odstranit velké rozdíly v tarifech mezi roamingovými a vnitrostátními službami.

Návrh řeší skutečnou příčinu vysokých cen za roaming: Malou konkurenci. Chce, aby na trhu existoval větší počet operátorů a spotřebitelé si mohli vybírat z více nabídek.

"Okamžitě by se tak snížily ceny i za datový roaming, za který si operátoři v současnosti započítávají přemrštěné marže," uvedla komisařka Neelie Kroesová, která má digitální agendu na starosti.

Podle nových pravidel budou muset operátoři jedné země umožnit ostatním poskytovatelům roamingu přístup do své sítě za regulované velkoobchodní ceny.

Spotřebitelé budou moci přejít od svého tuzemského operátora k jinému poskytovateli roamingu. Tato změna by měla být automatická a neměla by být spojena se změnou telefonního čísla nebo výměnou SIM karty.

Snížení cen za datové přenosy

Snadnější vstup na trh a větší nabídka služeb zvýší hospodářskou soutěž a sníží ceny. Bude to však vyžadovat určitý čas.

Do té doby se budou snižovat ceny za datový roaming tímto tempem: od července 2012 bude cena za 1 megabyte (MB) maximálně 90 centů a od července 2014 to již bude pouhých 50 centů.

V roce 2010 platili spotřebitelé za roaming v zemích EU v průměru 1,06 eur za 1 MB stažených dat. V některých případech se však cena vyšplhala až na závratných 12 eur za 1 MB.

Snižování cen za datové přenosy doplňuje již existují opatření v oblasti roamingových cen za telefonování a textové zprávy. Minutové sazby jsou 35 centů za volání a 11 centů za přijatý hovor. Tato opatření končí v červnu 2012 a budou zřejmě prodloužena do poloviny roku 2016.

Spotřebitelé jsou i nadále chráněni před nepřiměřeně vysokými účty - po dosažení limitu 50 eur se jim v zahraničí roaming automaticky zablokuje, a pokud chtějí tento limit zvýšit, musí o to sami požádat.

Současná opatření týkající se velkoobchodních cen (poplatky, jež operátoři účtují ostatním operátorům, kteří využívají jejich sítě) budou platná do roku 2022.

Komise očekává, že tato pravidla povedou k novým přeshraničním nabídkám a že se ceny nakonec výrazně sníží pod stanovené limity.

Další kroky

Návrh bude nyní předložen k projednání Evropskému parlamentu a členským státům EU.

Další informace o roamingu English
Další informace o digitální agendě EU English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy