Navigačný riadok

Internet je viac ako len zábava: je to život! - 08/02/2011

Deň bezpečnejšieho internetu 2011 sa zameriava na zvyšovanie povedomia mladých ľudí o tom, že ich prejavy a vystupovanie vo virtuálnom svete môžu mať na nich dosah v realite.

Internet ponúka jedinečné komunikačné možnosti, ktoré deti denne využívajú prostredníctvom svojich počítačov, mobilných telefónov či hracích konzol. V priemere 74 % mladých Európanov vo veku od 9 do 16 rokov hrá on-line hry a 60 % z nich využíva sociálne siete.

V prípade internetu ide o nevyčerpateľný zdroj a vplyvné médium, ktoré však nie je bez rizika pre mladých. Šokujúci obsah, zastrašovanie, pornografia, zneužívanie osobných údajov: to je len niekoľko príkladov z dlhého zoznamu potenciálneho nebezpečenstva. Web má vplyv aj na zdravie mladých ľudí, ktorí sú pripojení na webe neporovnateľne dlhšie v porovnaní so stavom pred desiatimi rokmi a spia v priemere o dve až tri hodiny menej každú noc.

Od roku 2004 sa organizuje Deň bezpečnejšieho internetu s cieľom upozorniť deti a ich rodičov a učiteľov na tieto problémy. Podujatie nadobúda na význame. V tomto roku sa na ňom zúčastní viac ako 60 krajín.

V Európskej únii ponúkajú aktivity a semináre národné centrá. Na ich činnosť prispieva Európska komisia prostredníctvom programu "Bezpečnejší internet". Na Slovensku organizuje združenie eSlovensko o.z. podujatie Deň bezpečného internetu 2011, na ktorom napríklad predstaví nové časti animovaných rozprávok OVCE.sk.

Nosnou témou tohtoročného podujatia sú "virtuálne svety". Predmetom diskusie budú oblasti, ako sú čas, ktorý deti strávia na internete, správa ich osobných údajov, ich virtuálnych postáv a prezývok, rozlišovanie medzi skutočným a virtuálnym svetom, ako aj trvanlivosť stôp, ktoré zachovávajú na internete.

Pri príležitosti tohto dňa dostanú rodičia šesť hlavných rád English , napríklad, že počítač by mali umiestniť skôr do spoločných priestorov bytu než do spálne dieťaťa a že by mali využívať prostriedky umožňujúce kontrolu z ich strany. V súčasnosti len štvrtina rodičov využíva takýto softvér, ktorý umožňuje filtrovať určitý obsah a získavať informácie o všetkých stránkach, ktoré navštívili ich ratolesti.

Zámer posilniť dôveru koncových používateľov internetu a bezpečnosť webu sa vo veľkej miere prezentuje aj v stratégii Digitálna agenda pre Európu English , cieľom ktorej je priblížiť výhody internetu všetkým.

Deň bezpečnejšieho internetu, 8. február 2011 English

Pozrite si podujatia vo vašom okolí English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy