Cesta

Internet není hra - může jít i o život - 08/02/2011

Den bezpečnějšího internetu 2011 chce upozornit mládež na to, že vše, co na internetu dělají, může mít dopad na jejich skutečný život.

Internet nabízí nezměrné možnosti komunikace. O tom se každý den přesvědčují i děti, které se k němu připojují přes počítač, mobil nebo herní konzole. Mezi evropskou mládeží ve věku 9-16 let hraje v průměru 74 % hry online a 60 % z nich má svůj profil na sociální síti.

Jako nevyčerpatelný zdroj informací a vlivné médium představuje internet i značné riziko, zejména pro děti. Nejde jen o nevhodný obsah, jako je pornografie, či o zneužití osobních údajů. Konečným důsledkem využívání internetu může být i fyzické obtěžování. V ohrožení je i zdraví mládeže. Internet používá čím dál více dětí a dospívajících, což často vede k tomu, že v průměru spí denně o dvě až tři hodiny méně, než je pro mladý organismus potřeba.

Den bezpečnějšího internetu se koná od roku 2004 a slouží k tomu, aby děti, rodiče a učitele na tyto problémy upozornil. Letos se do této akce zapojilo přes 60 zemí světa, a její důležitost tak roste.

Jednotlivá národní centra v zemích EU pořádají v tento den různé akce a soutěže. Evropská komise jim vyjadřuje svou podporu prostřednictvím "programu pro bezpečnější internet". V České republice pořádá Národní centrum bezpečnějšího internetu zajímavou soutěž pro děti. Více informací naleznete na www.saferinternet.cz.

Letos se věnuje pozornost "životu ve virtuálním světě". Mezi témata patří například čas strávený dětmi na internetu, ochrana soukromí, používání avatarů a přezdívek, rozdíl mezi světem skutečným a virtuálním či zanechávání "stop" na internetu.

Rodičům je určeno šest rad English , jak zajistit, aby jejich děti využívaly internet bezpečněji. Doporučuje se jim například, aby instalovali počítač v obývacím a ne v dětském pokoji a aby používali nástroje pro rodičovský dohled. Jen čtvrtina z nich používá programy, které dokáží obsah na internetu filtrovat nebo poskytují přehled stránek, které si jejich děti prohlížely.

Snaha zvýšit důvěru uživatelů a bezpečnost internetu je také součástí strategie English EU k vytvoření digitální společnosti, ve které budou moci všichni využívat předností internetu bez obav.

Den bezpečnějšího internetu, 8. února 2011 English

Akce ve vaší zemi English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy