Cesta

Zpřístupňování elektronických služeb pro občany a podniky - 20/12/2010

Kurzor myši kliká na internetovou adresu © iStock

EU bude podle pětiletého plánu posilovat využívání služeb veřejné správy poskytovaných po internetu. Chce tak občanům ušetřit čas a peníze a posílit konkurenceschopnost Unie.

Používáním internetu se sice daří snižovat papírování, ale ne u všech veřejných služeb se plně využívá jeho potenciál. Akční plán "eGovernment" EnglishPDF má zvýšit počet administrativních a byrokratických úkonů, které lze provést na internetu. Jeho cílem je snížit administativní zátěž, vše maximálně usnadnit a umožnit státním orgánům poskytovat co nejlepší služby, aniž by se se zvyšovaly náklady.

Podle plánu by do roku 2015 mělo používat veřejné internetové služby 50 % občanů a 80 % podniků.

Členské státy budou při vývoji celoevropských služeb elektronické veřejné správy spolupracovat s Evropskou komisí. Společně budou řešit především aspekty týkající se osob, které nežijí ve své rodné zemi a musí kvůli tomu překonávat administrativní překážky, což v důsledku snižuje konkurenceschopnost Unie.

Občané

Do budoucna by mělo být možné provádět v pohodlí domova například zápisy do matriky nebo placení daní. Kromě klasického internetového připojení se občané se budou moci napojit přes televizi, telefon nebo mobilní zařízení.

Služby poskytované po internetu by pomohli například těm, kteří se stěhují z jednoho členského státu do druhého. Plán dále počitá s vybudováním systému, pomocí kterého se studenti budou moci zapsat na kteroukoli univerzitu v Unii. Díky tomu bude pro studenty snazší studovat v zahraničí. V pěti členských státech již v této oblasti probíhá pilotní projekt.

Dále se občané budou moci snáze účastnit tvorby politiky, a to prostřednictvím internetových debat a konzultací.

Podniky

Podnikatelé ušetří používáním internetových služeb čas i peníze, protože při vyřizování formalit, jako je například zápis do obchodního rejstříku, nebudou muset opustit kancelář.

Členské země připraví koncepci přeshraničních služeb, které pak budou postupně zaváděny v období 2012-2015. Evopská komise vyhodnotí, do jaké míry internetové služby pomáhají snižovat emise.

Další informace o elektronické veřejné správě English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy