Ścieżka nawigacji

Jak przyciągnąć wybitnych naukowców do Europy - 26/07/2010

Komisarz Máire Geoghegan-Quinn i inne osoby z dyplomem upamiętniającym przyznanie tysięcznego grantu © EU

Do tej pory Europejska Rada ds. Badań Naukowych wsparła finansowo ponad 1000 innowacyjnych projektów. Dla naukowców rozpoczynających karierę naukową przewidziano kolejne 661 mln euro.

Samochód bez kierowcy jadący z Włoch do Szanghaju w celu przetestowania jazdy w ekstremalnych warunkach, wybuchy wulkanów wywołane w laboratorium w celu zbadania interakcji wulkanicznego popiołu z atmosferą, mikroskopijny robot chemiczny, który dostarcza lek do odpowiedniej części ludzkiego ciała: to tylko kilka z 1000 projektów innowacyjnych badań, które do tej pory zostały sfinansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) - pierwszą paneuropejską instytucję finansującą pionierskie badania naukowe.

Symboliczną tysięczną dotację otrzymała immunolog prof. Erika von Mutius, która bada nowe sposoby zwalczania astmy i alergii. Wyniki jej badań mogą mieć istotny wpływ na życie codzienne wielu ludzi. Jest to typowy przykład kreatywnych badań finansowanych przez ERC, które mogą mieć zastosowanie w praktyce.

Europejską Radę ds. Badań Naukowych utworzono ponad 3 lata temu. Jej zadanie polega na zwiększaniu atrakcyjności Europy w oczach wybitnych naukowców oraz przyznawaniu im dotacji, niezależnie od ich narodowości, wieku i dziedziny nauki, którą się zajmują.

Według komisarz Máire Geoghegan-Quinn ERC "pokonała bardzo długą drogę w bardzo krótkim czasie, a jej działalność przynosi doskonałe wyniki dla rozwoju nauki i gospodarki europejskiej. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej inwestowanie w utalentowanych naukowców prowadzących przełomowe badania ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju innowacji, jak również dla podnoszenia konkurencyjności Europy na arenie międzynarodowej".

Na granty dla badaczy rozpoczynających niezależną karierę przewidziano kolejne 661 mln euro. Od 20 lipca mogą oni składać wnioski o ich przyznanie English .

To zaproszenie do składania wniosków stanowi część największej jak to tej pory inwestycji UE w badania i innowacje: na "inteligentny" wzrost gospodarczy i zatrudnienie przewidziano prawie 6,4 mld euro.

Ogłoszony 19 lipca pakiet obejmuje różne dziedziny naukowe, obszary polityki publicznej i sektory handlowe. Dotacje zostaną przyznane po ogłoszeniu zaproszenia do składania wniosków, w wyniku oceny projektów, która zostanie przeprowadzona w ciągu najbliższych 14 miesięcy. Przewiduje się, że działania te doprowadzą do utworzenia ponad 165 tys. miejsc pracy.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki