Cesta

Jak přilákat do EU talentované vědce - 26/07/2010

Evropská komisařka Máire Geoghegan-Quinnová drží spolu s ostatními velké symbolické osvědčení o udělení 1 000. výzkumného grantu © EU

Evropská rada pro výzkum (ERV) poskytla prostředky na více než 1 000 inovativních výzkumných projektů. Pro výzkumné pracovníky na začátku kariéry je k dispozici ještě 661 milionů eur.

Auto bez řidiče jedoucí z Itálie do Šanghaje a testující řízení v extrémních podmínkách, vulkanické erupce uměle vytvořené v laboratoři kvůli studiu interakce sopečného prachu s atmosférou, mikroskopický "chemický robot", který na přesně stanovené místo v lidském těle dopraví léky. To je jen pár z tisíce inovativních výzkumných projektů, které byly doposud financovány Evropskou radou pro výzkum. Jde o první celoevropský subjekt, jehož úkolem je financovat špičkový výzkum.

Tisící držitelkou grantu se stala imunoložka Erika von Mutius, která se snaží najít nové způsoby léčby astmatu a alergií, což by mohlo mít nesmírný dopad na každodenní život lidí. Jedná se o typický příklad, jak se v praxi aplikují výsledky základního výzkumu financovaného ERV.

Evropská rada pro výzkum byla vytvořena před více než třemi roky a jejím hlavním úkolem je vytvořit v Evropě atraktivnější podmínky pro talentované vědce. Rada poskytuje granty nejlepším výzkumným pracovníkům jakékoli státní příslušnosti, věku a z jakéhokoli vědeckého oboru.

Podle evropské komisařky pro oblast výzkumu Máire Geoghegan-Quinnové "dosáhla ERV ve velmi krátkém čase skvělých výsledků a pomáhá vědě i Evropě. Pokud chceme podpořit inovace a konkurenceschopnost Evropy vůči ostatnímu světu, jsou investice do nejvýraznějších talentů ve špičkovém výzkumu rozhodující více než kdy předtím."

Pro vědecké pracovníky je k dispozici dalších 661 milionů eur ve formě tzv. "starting grants" (zahajovacích grantů), o které se mohou výzkumní pracovníci na začátku své kariéry u ERV ucházet. Lhůta pro podání přihlášky English začala 20. července.

Tato výzva k předkládání návrhů projektů je součástí největší investice EU do výzkumu a inovací ve výši téměř 6,4 miliardy eur určených na inteligentní růst a tvorbu pracovních míst.

Tento balíček, který byl oznámen 19. července 2010, se týká pestré palety vědeckých disciplín a oblastí veřejného a komerčního sektoru. Granty budou poskytovány na základě ohodnocení předložených návrhů během následujících 14 měsíců a měly by přispět k vytvoření více než 165 000 pracovních míst.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy