Ścieżka nawigacji

Unia przedstawia agendę cyfrową - 19/05/2010

Naukowiec przed ekranem komputera © EU

Technologie informacyjne i komunikacyjne są ważnym elementem unijnej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego. Mają też zasadnicze znaczenie dla rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatycznymi bądź starzeniem się społeczeństwa.

Komisja przedstawiła dzisiaj pięcioletni plan dotyczący sektora telekomunikacyjnego, w którym zapowiada uwolnienie cyfrowego potencjału Europy.

Agenda cyfrowa English jest częścią strategii Europa 2020 DeutschEnglishfrançais − unijnego planu na rzecz zwiększenia wzrostu gospodarczego w tym dziesięcioleciu. Agenda cyfrowa jest pierwszą z siedmiu przedstawionych w strategii inicjatyw, która weszła już w fazę realizacji. Świadczy to o jej pierwszorzędnym znaczeniu.

Rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych doprowadził w ciągu minionych piętnastu lat do znacznego wzrostu produktywności w Europie. Jednak UE wciąż jeszcze nie wykorzystuje w pełni możliwości związanych z technologiami cyfrowymi − twierdzi komisarz Neelie Kroes.

Liczby mówią same za siebie.

Około 30 proc. Europejczyków jeszcze nigdy nie korzystało z Internetu, mimo że sieć oferuje dostęp do coraz większej liczby usług. W badania w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych USA inwestują dwa razy więcej niż UE. Zaledwie 1 proc. Europejczyków ma dostęp do szybkiego połączenia światłowodowego z Internetem − w Japonii odsetek ten wynosi 12 proc., a w Korei Południowej 15 proc.

Plan zaleca powszechniejsze wykorzystywanie technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych we wszystkich obszarach życia. Sformułowano siedem celów, z których pierwszym jest usuwanie barier uniemożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej w skali międzynarodowej. To właśnie z ich powodu w USA pobiera się z Internetu cztery razy więcej plików muzycznych niż w UE.

Aby zapewnić dostęp do legalnych treści online, Komisja zamierza uprościć proces udostępniania praw autorskich oraz udzielania licencji międzynarodowych. Planuje również uprościć systemy dokonywania płatności online oraz wystawiania faktur elektronicznych.

Kolejnym priorytetem jest upowszechnienie szybkiego Internetu. Komisja zamierza wspierać inwestycje w łącza szerokopasmowe i sieci światłowodowe.

Wielu Europejczyków nieufnie podchodzi do nowych technologii, obawiając się, że stanowią one zagrożenie dla prywatności. Komisja będzie nalegać na wprowadzenie surowszych przepisów w dziedzinie ochrony danych osobowych. W przyszłości administratorzy stron być może będą musieli informować użytkowników o przypadkach naruszenia bezpieczeństwa, jakie mogą mieć wpływ na ich dane.

Plan wzywa również do bardziej kreatywnego wykorzystywania informatyki w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami klimatu bądź starzeniem się społeczeństwa. Jako przykłady mogą tutaj służyć energooszczędne oświetlenie czy telemedycyna. Przewidziane jest również stworzenie elektronicznego klucza umożliwiającego dostęp do danych medycznych.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki