Cesta

EU představuje svou digitální agendu - 19/05/2010

Svítící obrazovka počítače a ruce výzkumného pracovníka na klávesnici © EU

Informační a komunikační technologie tvoří základní prvky strategie EU na podporu hospodářského růstu a řešení hlavních problémů, jako je změna klimatu a stárnutí obyvatelstva.

Komise dnes představila pětiletý plán rozvoje telekomunikačního odvětví, zdůrazňující význam zatím nevyužitého potenciálu Evropy v této oblasti.

Tzv. digitální agenda English tvoří součást strategie Evropa 2020 DeutschEnglishfrançais , usilující o rychlejší hospodářský růst EU v nadcházejícím desetiletí. Strategie počítá se 7 velkými iniciativami a digitální agenda bude zahájena jako první z nich. Už to naznačuje, že se jí přisuzuje mimořádný význam.

Rozvoj informačních a komunikačních technologií během posledních 15 let v Evropě výrazně zvýšil produktivitu práce. Jak podotkla komisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová, i tak však Evropa nevyužívá dostatečně potenciál, který toto odvětví nabízí.

Svědčí o tom i tyto údaje:

Okolo 30 % Evropanů nikdy nevyužilo internet (ačkoliv se na internet přesouvá stále více obchodu a služeb). Spojené státy investují do výzkumu v tomto odvětví dvakrát více než Evropa. V současné době má pouze 1 % Evropanů rychlé internetové připojení na bázi optických vláken. V Japonsku jej přitom využívá 12 % obyvatel a v Jižní Koreji 15 %.

Komise usiluje o širší využití informačních technologií ve všech oblastech života. Bylo vytyčeno sedm cílů, od přeshraničního podnikání až po odstranění překážek bránících většímu rozšíření informačních a komunikačních technologií (jedním z důsledků těchto překážek je například i to, že se ve Spojených státech stahuje čtyřikrát více hudby než v EU).

V zájmu lepšího přístupu k legálnímu obsahu na internetu Komise plánuje, že se zjednoduší udělování autorských práv a přeshraniční udělování licencí. Usnadnit by se rovněž měly elektronické platby a fakturace.

Další prioritou je rychlejší zavádění vysokorychlostního internetu. Komise chce podnítit investice do širokopásmových sítí a sítí na bázi optických vláken.

Hodně Evropanů na rozvoj informačních a komunikačních technologií pohlíží s nedůvěrou, protože je při jejich využití podle nich nedostatečně chráněno jejich soukromí. Komise chce proto zavést přísnější ochranu osobních údajů. Je možné, že v budoucnou budou např. provozovatelé internetových stránek mít povinnost informovat uživatele o porušení pravidel bezpečnosti, která se týkají jejich osobních údajů.

Digitální agenda rovněž vyzývá k nápaditějšímu využití informatiky při řešení takových otázek, jako je změna klimatu či stárnutí obyvatelstva. Upozorňuje například na potenciál v oblasti energeticky účinného osvětlení nebo zdravotnických služeb a systémů na dálku (tzv. telemedicíny neboli zdravotnické telematiky). Počítá se také s rozvojem elektronických klíčů pro přístup k lékařské dokumentaci.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy