Navigačný riadok

Záchranný systém eCall získava podporu v ďalších krajinách - 04/05/2010

Čoraz viac európskych krajín je naklonených myšlienke vybaviť vozidlá automatickým systémom tiesňového volania.

Ďalších sedem členských štátov podporilo iniciatívu EÚ inštalovať do nových áut zariadenie na automatické tiesňové volanie v prípade nehody.

Najnovšími signatármi nezáväznej dohody s Komisiou na zavedenie systému eCall English , t. j. zabudovaného záchranného systému sú Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Luxembursko, Malta, Poľsko a Rumunsko.

V súčasnosti sa tak počet európskych krajín, ktoré prisľúbili zavedenie systému zvýšil na 25 (vrátane Islandu, Nórska a Švajčiarska). Systém už získal podporu zo strany výrobcov áut a mobilných operátorov, čím bola splnená nevyhnutná podmienka pre jeho celoplošné uvedenie.

Napriek rastúcej podpore a päťročnej kampani však systém eCall nie je funkčný ani v jednom zo štátov EÚ. Komisia nabádala vnútroštátne orgány, aby systém zaviedli oveľa skôr, niektoré krajiny sa však obávali odhadovaných nákladov (približne 100 EUR na auto). Iné krajiny sa omeškali s modernizáciou záchranných centier a školením záchranných pracovníkov na vybavovanie týchto hovorov.

Ak zariadenie eCall zaznamená výrazný náraz, automaticky zavolá na európske tiesňové číslo 112 a poskytne záchranárom údaje o polohe vozidla. Volanie možno aktivovať aj stlačením tlačidla.

Okrem automatického dátového spojenia sa v obdivoch prípadoch nadviaže aj hlasové spojenie medzi vozidlom a záchranným centrom. Vďaka tomu môžu členovia posádky, ktorí sú schopní komunikovať, poskytnúť ďalšie podrobnosti o nehode.

Odhaduje sa, že ak by bol systém plne funkčný v celej Európe, mohol by ročne zachrániť až 2 500 životov a znížiť počet ťažkých zranení o minimálne 15 %. Podľa najnovších údajov si v roku 2008 vyžiadali dopravné nehody na európskych cestách 39 000 obetí.

Iniciatíva sa týka iba nových vozidiel. Inštalácia zariadenia do existujúcich vozidiel nebude v EÚ povinná.

EÚ poskytla v uplynulých troch rokoch 160 miliónov EUR na výskum informačných technológií, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť a kvalitu služieb v doprave.

Viac o systéme eCall English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy