Ścieżka nawigacji

Bezpieczeństwo drogowe - coraz więcej krajów popiera system eCall - 04/05/2010

Pomysł wyposażenia samochodów w automatyczny system wzywania pomocy zyskuje na popularności w Europie.

Rządy kolejnych siedmiu krajów UE poparły unijną kampanię na rzecz wyposażenia nowych samochodów w urządzenie, które w razie wypadku automatycznie wezwie pomoc.

Belgia, Bułgaria, Dania, Luksemburg, Malta, Polska i Rumunia niedawno podpisały niewiążące porozumienie z Komisją w celu wdrożenia systemu powiadamiania o wypadkach montowanego w samochodach, tzw. systemu eCall English .

Tym samym liczba krajów, które zobowiązały się do uruchomienia systemu, wzrosła do 25. Wśród nich znalazły się również kraje spoza UE, takie jak Islandia, Norwegia i Szwajcaria. Europejscy producenci samochodów i operatorzy sieci komórkowych wyrazili swoje poparcie dla tego systemu, co ma zasadnicze znaczenie dla jego wdrożenia na szeroką skalę.

Pomimo rosnącego poparcia i faktu, że kampania rozpoczęła się już pięć lat temu, system eCall nie działa jeszcze w żadnym kraju UE. Komisja zachęca władze krajowe do wdrożenia systemu eCall już od dawna, jednak niektóre kraje mają wątpliwości co do kosztów, które szacuje na około 100 euro rocznie za samochód. Inne bardzo powoli doskonalą swoje ośrodki reagowania w nagłych wypadkach i szkolą personel ratowniczy w odbieraniu połączeń.

Kiedy zainstalowane w pojeździe urządzenie eCall odczuje większy wstrząs, automatycznie wybiera europejski numer alarmowy 112 i informuje służby ratownicze o położeniu samochodu. Można również samemu zadzwonić, naciskając specjalny przycisk.

W obydwu przypadkach zostaje nawiązane połączenie głosowe między pojazdem a służbami ratunkowymi. Dzięki temu kierowcy i pasażerowie, jeżeli są w stanie odpowiadać na pytania, mogą udzielić ratownikom bardziej szczegółowych informacji.

Szacuje się, że powszechne stosowanie systemu eCall w całej Europie mogłoby uratować życie 2,5 tys. ofiarom wypadków drogowych rocznie i ograniczyć poważne obrażenia o co najmniej 15 proc. Z najnowszych danych wynika, że w 2008 r. na drogach w Europie zginęło około 39 tys. osób.

Inicjatywa dotyczy wyłącznie nowych samochodów - Unia Europejska nie wymaga, aby system instalować w pojazdach, które już są eksploatowane.

W ciągu ostatnich trzech lat UE przeznaczyła około 160 mln euro na badania w zakresie technologii teleinformatycznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa i usług w sektorze transportu.

Więcej o systemie eCall English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki