Navigācijas ceļš

Ceļu satiksmes drošība: eCall sistēmai ir jauni piekritēji - 04/05/2010

Eiropā arvien populārāka kļūst doma par visu automobiļu aprīkošanu ar ierīci, kas ceļu satiksmes negadījumā automātiski izsauc palīdzību.

Vēl septiņu Eiropas valstu valdības izteikušas atbalstu ES kampaņai aprīkot jaunās automašīnas ar sistēmu, kas negadījumā automātiski izsauks palīdzību.

Tagad arī Beļģija, Bulgārija, Dānija, Luksemburga, Malta, Polija un Rumānija ir parakstījušas nesaistošu līgumu ar Komisiju par eCall  English sistēmas ieviešanu, t.i. ārkārtas izsaukuma sistēmas iebūvēšanu jaunajos automobiļos.

Tādējādi to Eiropas valstu skaits, kuras apņēmušās sistēmu ieviest, ir sasniedzis 25. Šo valstu vidū ir ES neietilpstošas valstis — Īslande, Norvēģija un Šveice. Eiropas autoražotāji un mobilo sakaru operatori jau ir izteikuši atbalstu sistēmai. Tas ir vēl viens sistēmas plašas ieviešanas priekšnoteikums.

Kaut arī atbalsts šai sistēmai arvien pieaug, piecus gadus pēc kampaņas uzsākšanas eCall joprojām nedarbojas nevienā valstī. Komisija mudinājusi valstu iestādes drīzāk ieviest eCall, tomēr dažām valstīm izmaksas (apmēram 100 eiro uz automobili) liek bažīties. Citas vilcinājušās modernizēt ārkārtas izsaukuma centrus un apmācīt attiecīgo dienestu darbiniekus rīcībai izsaukuma gadījumā.

ECall ierīcei uztverot smagu triecienu, sistēma automātiski sazinās ar 112, Eiropas neatliekamās palīdzības dienesta numuru, un informē neatliekamās palīdzības dienesta darbiniekus par automobiļa atrašanās vietu. Izsaukumus arī var veikt manuāli, nospiežot pogu.

Abos gadījumos starp automobili un ārkārtas izsaukuma centru papildus automātiski nosūtītajiem datiem tiek nodrošināts arī balss savienojums. Pateicoties tam, vadītāji un pasažieri, kas spēj atbildēt uz jautājumiem, var sniegt papildu ziņas par negadījumu.

Tiek lēsts, ka tad, ja sistēmu pilnībā ieviestu visā Eiropā, gadā bojāgājušo skaits samazinātos par 2500 un smagas traumas guvošo skaits — vismaz par 15%. Pēc jaunākajiem mūsu rīcībā esošajiem datiem uz Eiropas autoceļiem 2008. gadā dzīvību zaudēja apmēram 39 000 cilvēku.

Šī iniciatīva attiecas tikai uz jaunajiem automobiļiem. ES neaicina ar šo sistēmu aprīkot pašlaik ekspluatācijā esošos automobiļus.

Pēdējo triju gadu laikā ES ir atvēlējusi 160 miljonus eiro pētījumiem informācijas tehnoloģiju jomā, un mērķis ir lielāka drošība un labāki pakalpojumi transporta nozarē.

Vairāk par eCall  English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites