Navigācijas ceļš

Mazāk formalitāšu pētniecības finansējumam - 30/04/2010

Zinātniece aplūko mēģenes © ES

Komisija vēlas izmainīt pētniecībai domātā finansējuma piešķiršanas un pārvaldības noteikumus.

Daudzi zinātnieki uzskata, ka procedūras, kas veicamas, lai saviem projektiem iegūtu finansējumu DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski , ir nekonsekventas un nevajadzīgi sarežģītas. Viņi sūdzas arī par to, ka konkursos pētījumu priekšlikumu iesniegšanas termiņi ir īsi un maksājumi dažādos projektu posmos tiek izdarīti novēloti.

Tagad Komisija ierosina jaunus noteikumus, kuru mērķis ir vienkāršāka pieteikšanās finansējumam un tā pārvalde.

Plānā English paredzēts ieviest jaunas datorsistēmas, vienkāršot administratīvās procedūras, nodrošināt noteikumu konsekventu piemērojamu un to, ka uzaicinājumus iesniegt priekšlikumus publicē savlaicīgi. Ekspertu grupa uzraudzītu jauno noteikumu darbību, lai redzētu, vai situācija uzlabojas.

Radikālākas izmaiņas ieskicētas citā priekšlikumā pārskatīt metodes, pēc kurām tiek piešķirti ES līdzekļi vispār, ne tikai pētījumiem domātie līdzekļi. Ja šo priekšlikumu pieņems, projektiem vairs nebūs vajdzīgs izdevumu detalizēts apraksts pa punktiem. Grāmatvedības uzskaites metodes tiktu saskaņotas ar tām, ko ES dalībvalstīs izmanto attiecībā uz pētījumu finansējumu.

Savā desmit gadu ekonomikas stratēģijā ES uzsver, ka zinātne ir nozīmīga ekonomikas lejupslīdes apturēšanā un ilgtermiņa izaugsmes nodrošināšanā. Viens no ES izvirzītajiem mērķiem ir palielināt pētniecībai atvēlēto budžetu līdz 3% no ES IKP, lai varētu piesaistīt izcilākos zinātniekus un inovatīvākos uzņēmumus.

No savas puses ES 2007.-2013. finansējuma periodā zinātnei atvēlējusi 50,5 miljardus eiro. Šajā summā neietilpst 2,7 miljardi eiro, kas ir īpaši kodolpētījumiem paredzēts budžets laikposmā no 2007. gada līdz 2011. gadam.

Tomēr sarežģītie noteikumi attur daudzus zinātniekus, īpaši tos, kuri strādā nelielos uzņēmumos; arī šos uzņēmumus paredzēts sasniegt ar ierosinātajām izmaiņām.

Pētniecības komisāre Moire Gēgena-Kvinna gatavo ieteikumus par to, kā Eiropa var sasniegt 3% mērķi. Tos plānots prezentēt ES sammmitā rudenī. Tajos iztirzās lielos uzdevumus, ar kuriem saskaras sabiedrība, tādus kā klimata pārmaiņas, pārtikas nekaitīgums un sabiedrības novecošana.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites