Naršymo kelias

Mažiau biurokratizmo mokslinių tyrimų finansavimo srityje - 30/04/2010

Į mėgintuvėlius žiūrintis mokslininkas © ES

Naujos Europos Sąjungos mokslinių tyrimų finansavimo taisyklės ir apskaitos tvarka

Nemažos dalies mokslininkų nuomone, taisyklės, kurių laikantis jų projektams skiriamos Europos Sąjungos lėšos DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski , nenuoseklios ir nepagrįstai sudėtingos. Jie skundžiasi ir tuo, kad paraiškų dėl mokslinių tyrimų finansavimo teikimo terminai per trumpi ir kad įvairiuose projekto etapuose vėluojama išmokėti skirtus pinigus.

Pripažinusi, kad dalyvauti Europos Sąjungos finansuojamuose projektuose tapo sudėtinga, ir siekdama, kad teikti paraiškas ir administruoti dotacijas būtų lengviau, Europos Komisija pasiūlė naujas taisykles.

Pagal jos planą English būtų įdiegtos naujos kompiuterių sistemos, supaprastinta administravimo tvarka, užtikrinta, kad taisyklės būtų taikomos nuosekliai, o kvietimai teikti paraiškas skelbiami laiku. Ekspertų grupė stebėtų, ar priėmus naujas taisykles padėtis gerėja.

Kitu pasiūlymu siekiama dar didesnių permainų - siūloma keisti ne tik mokslinių tyrimų finansavimo, bet ir visų ES lėšų skyrimo tvarką. Jei pasiūlymas bus priimtas, projektų rengėjams nebereikės sudarinėti visų išlaidų sąrašų. Apskaitos metodai būtų suderinti su ES šalių finansuojamiems moksliniams tyrimams taikomais apskaitos metodais.

Naujoje ateinančio dešimtmečio ekonomikos strategijoje Europos Sąjunga pabrėžia mokslinių tyrimų svarbą siekiant ekonomikos atsigavimo ir ilgalaikio augimo. Vienas iš tikslų - padidinti išlaidas moksliniams tyrimams iki 3 % Europos Sąjungos BVP ir taip pritraukti geriausius mokslininkus ir naujoves drąsiai diegiančias įmones.

2007-2013 m. finansavimo laikotarpiu moksliniams tyrimams Europos Sąjunga skyrė 50,5 mlrd. eurų. Į šią sumą neįtrauktos branduoliniams tyrimams skirtos lėšos. Šios srities tyrimams 2007-2011 m. skirta 2,7 mlrd. eurų.

Tačiau sudėtingos taisyklės atgraso daug mokslininkų, visų pirma dirbančių mažosioms įmonėms. Būtent joms turėtų būti naudingiausi siūlomi pokyčiai.

Už mokslinius tyrimus atsakinga Europos Komisijos narė Máire Geoghegan-Quinn rengia rekomendacijas, kaip Europa galėtų pasiekti 3 % tikslą. Šios rekomendacijos rudenį bus pristatytos ES aukščiausiojo lygio susitikime, jose bus nagrinėjamos svarbiausios dabartinės problemos, pavyzdžiui, klimato kaitos, maisto saugos ir visuomenės senėjimo.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos