Ścieżka nawigacji

Zostań specem od ICT - 26/02/2010

Logo Europejskiego Tygodnia e-Umiejętności © UE

UE organizuje pierwszy Europejski Tydzień e-Umiejętności.

Nowe technologie są zasadniczym warunkiem konkurencyjności. Znajomość technologii cyfrowych to klucz do zdobycia interesującej pracy w środowisku charakteryzującym się dużą dynamiką.

Nie ulega wątpliwości, że Internet i nowe technologie zrewolucjonizowały nasze życie. Tymczasem jak pokazuje przeprowadzony w UE sondaż, w 2005 r. ponad jednej trzeciej Europejczyków obca była wszelka wiedza w dziedzinie informatyki.

W grupie tej były przede wszystkim osoby starsze, ale nie tylko – ponad 10 proc. młodych ludzi w wieku 16–24 lat przyznało się do zupełnej nieznajomości tej dziedziny. Coraz mniej młodych osób wybiera też technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) jako przedmiot studiów, w związku z czym w sektorze tym zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników.

Technologie ICT są obecne we wszystkich obszarach działalności gospodarczej. Są źródłem innowacji i polepszają wydajność przedsiębiorstw. Unia potrzebuje wykwalifikowanych pracowników w tej dziedzinie – stawką jest jej konkurencyjność i szanse na przyciągnięcie inwestorów.

Dlatego też w 2007 r. Komisja Europejska przyjęła długoterminowy program działań mających zachęcić społeczeństwo do zdobywania e-umiejętności. Zorganizowano też kampanię informacyjną, z której MŚP, studenci i młodzi pracownicy mieli dowiedzieć się, że znajomość technologii ICT może przed nimi otworzyć wiele różnych możliwości. Kampanię zakończy Europejski Tydzień e-Umiejętności, który odbędzie się w dniach 1–5 marca 2010 r.

W licznych imprezach organizowanych w UE w ramach tego tygodnia ma wziąć udział około 300 tys. osób. Korzystając z okazji, Komisja przedstawi wyniki swojego programu działań na rzecz propagowania e-umiejętności. Nowe technologie zajmą też centralne miejsce w przyszłej europejskiej strategii gospodarczej („Europa 2020”), która będzie promować „ekologiczny” wzrost gospodarczy oparty na wiedzy i innowacyjności.

Więcej informacji na temat Europejskiego Tygodnia e-Umiejętności

e-Umiejętności w XXI w. DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki