Toegankelijkheidstools
Tools
Taalkeuzemenu
Kruimelpad
De helft van alle tieners zet persoonlijke informatie op het web zonder altijd te beseffen wat de consequenties zijn, zo blijkt uit een studie.
Een jaar geleden heeft de Commissie met 18 grote internetbedrijven afgesproken om internet veiliger te maken. De resultaten zijn helaas niet onverdeeld positief.
De bedrijven moesten jeugdige gebruikers van sociale netwerken zoals Facebook, MySpace en YouTube beter gaan beschermen. In juni sloten nog twee bedrijven zich bij dit initiatief aan.
Een jaar later bieden de meeste bedrijven de mogelijkheid om gebruikers uit te sluiten, ongewenste inhoud te verwijderen en zelf te bepalen wie wat kan zien. De meeste geven jongeren ook beveiligingstips, al zijn deze soms moeilijk te vinden of te begrijpen.
Maar uit het rapport van de Commssie ter gelegenheid van Safer Internet Day
blijkt ook dat meer dan de helft van de bedrijven zich niet houdt aan de belofte om van "privé" de standaardinstelling voor online profielen en adreslijsten voor gebruikers onder de 18 te maken. Bovendien blijkt het vaak nog steeds mogelijk om via zoekmachines de profielen van minderjarigen te vinden. En hoewel op veel sites nu een link staat om ongewenst gedrag te melden, wordt er niet systematisch op klachten gereageerd.
"Vorig jaar heeft de Europese Commissie er bij de bedrijven op aangedrongen in actie te komen en ik ben blij dat deze oproep niet aan dovemansoveren was gericht," zei Viviane Reding, Europees commissaris voor de informatiemaatschappij. "Toch had ik meer van hen verwacht."
Het Europees Agentschap voor netwerk- en informatiebeveiliging
heeft overigens ook aanbevelingen gedaan om de risico's van internet te beperken.
Sociale netwerksites worden steeds populairder, vooral bij jongeren. Het zijn eigenlijk digitale pakhuizen van persoonlijke informatie die hun gebruikers willen laten geloven dat zij onder vrienden zijn, terwijl er in feite miljoenen mensen kunnen meelezen. Daardoor lopen de gebruikers het gevaar dat ook vreemden, waaronder adverteerders en mensen die op seks uit zijn, hen kunnen benaderen.
De EU is bezorgd over de veiligheid van internet omdat privacy en bescherming van persoonsgegevens in het Europese recht verankerd zijn.