Navigācijas ceļš

ES atvēl vairāk līdzekļu pētniecībai - 16/11/2009

Aizsargtērpā tērpts zinātnieks ar molekulas modeli rokās ©EC

Divi ES uzņēmumi ir starp pasaulē lielākajiem ieguldītājiem pētniecībā un izstrādē

Par spīti ekonomiskajai krīzei 2008. gadā ES uzņēmumi pētniecībai un izstrādei līdzekļus atvēlējuši vidēji par 8,1% vairāk nekā 2007. gadā. Divus gadus pēc kārtas ikgadējais ieguldījumu pieaugums bijis aptuveni vienāds.

Amerikas un Japānas uzņēmumi, ES galvenie konkurenti pētniecības un izstrādes ieguldījumu ziņā, arī palielināja ieguldījumus jaunu ražojumu izstrādē, tomēr pieaugums — attiecīgi 5,7% un 4,4% — nebija tik liels kā ES.

Šis jau ir otrais gads pēc kārtas, kad ES uzņēmumos pētniecības un izstrādes ieguldījumu tempi bijuši augstāki nekā ASV uzņēmumos. Četrus gadus pēc kārtas šajā ziņā ES bijusi pārāka arī par Japānas uzņēmumiem.

Pētniecības un izstrādes ieguldījumi ir izšķirīgi svarīgi, lai saglabātu konkurētspēju globālajā ekonomikā. ES pētniecības komisārs Janess Potočniks pauda gandarījumu par rezultātiem: “Šī ir vislabākā stratēģija, kā iziet no krīzes stiprākiem.”

Uz šīm tendencēm norādīts 2009. gada pētniecības un izstrādes ieguldījumu progresa ziņojumā English , kur pēc veikto ieguldījumu apjoma sarindoti 2000 uzņēmumi (1000 ES uzņēmumi, pārējie galvenokārt no ASV un Japānas), uz kuriem attiecināmi 80% no pētniecības un izstrādes ieguldījumiem, kurus veikuši uzņēmumi visā pasaulē.

Pirmajā desmitniekā, ko veido lielākie ieguldītāji pētniecībā un izstrādē, ir divi ES uzņēmumi — Vācijas “Volkswagen” un Somijas “Nokia” —, kā arī pieci ASV uzņēmumi, tostarp “Microsoft”, “General Motors” un “Pfizer”. Pasaulē lielākais ieguldītājs bijis Japānas uzņēmums “Toyota”. Tā ieguldījumi sasnieguši 7,61 miljardu eiro.

Lai gan ES uzņēmumi ieguldījumi pētniecībai un izstrādei pieaug straujāk nekā to konkurentu ieguldījumi ASV un Japānā, faktiski tie joprojām šim nolūkam tērē mazāk. ES ieguldījumi, izteikti procentos no realizētās produkcijas, 2008. gadā bija 2,7% salīdzinājumā ar 4,5% ASV un 3,4% Japānā. Šie skaitļi ir līdzīgi 2007. gadā.

ASV uzņēmumi ir palielinājuši savu pārsvaru pār ES nozarēs, kur pētniecība un izstrāde ir īpaši nozīmīga, — farmaceitisko izstrādājumu, biotehnoloģiju, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozarēs. Tomēr ieguldījumi alternatīvās enerģijas tehnoloģijās pieaug, un te līderpozīcijas ir ES uzņēmumiem.

Pasaulē kopumā rūpniecības ieguldījumi pētniecībā un izstrādē pieauguši par 6,9%. Tas ir mazāk nekā 2007. gadā (9%) un 2006. gadā (10%).

Uzņēmumi no strauji augošas ekonomikas valstīm pārstāv nelielu daļu no kopējiem ieguldījumiem, bet šī situācija mainās. Pagājušgad pētniecībai un izstrādei Ķīna bija atvēlējusi par 40% vairāk nekā 2007. gadā, Indija — par 27,3 % vairāk un Taivāna — par 25,1% vairāk.

2009. gada progresa ziņojums par pētniecības un izstrādes ieguldījumiem English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites