Cesta

Evropské podniky více investují do výzkumu - 16/11/2009

Výzkumník v ochranném obleku s modelem molekuly © ES

Mezi deseti podniky, které nejvíce investují do výzkumu a vývoje, jsou i dvě evropské firmy.

Navzdory hospodářské krizi vydaly evropské podniky v roce 2008 na výzkum a vývoj průměrně o 8,1 % více než v roce 2007. Jedná se o zhruba stejný nárůst již dva roky za sebou.

Americké a japonské firmy, které ve výdajích na výzkum a vývoj představují největší konkurenci, své investice do vývoje nových produktů rovněž posílily. V jejich případě je však nárůst nižší (5,7 %, respektive 4,4 %).

Růst výdajů na výzkum a vývoj tak byl u evropských podniků již druhým rokem vyšší než u amerických a čtvrtým rokem vyšší než u japonských.

Investice do výzkumu a vývoje mají zásadní význam pro udržení konkurenceschopnosti v globální ekonomice. Evropský komisař pro výzkum Janez Potočnik tyto výsledky přivítal: „Toto je ta nejlepší strategie, jak vyjít z krize silnější.“

Uvedené trendy vyplývají z přehledu investic do výzkumu a vývoje pro rok 2009 English , který zveřejnila Evropská komise. Jedná se o žebříček dvou tisíc firem (tisíc z EU a zbytek převážně ze Spojených států a Japonska), které představují 80 % světových podnikových výdajů na výzkum a vývoj.

V první desítce největších investorů do výzkumu a vývoje jsou dvě firmy z EU (německý Volkswagen a finská Nokia) a pět z USA (mj. Microsoft, General Motors a Pfizer). Na prvním místě je s 7,61 miliard eur japonská Toyota.

Třebaže evropské podniky své investice do výzkumu a vývoje zvyšují rychleji než američtí a japonští konkurenti, v reálných číslech stále vydávají méně. Evropské investice vyjádřené jako procentní podíl tržeb činily v roce 2008 jen 2,7 %, zatímco v USA je to 4,5 % a v Japonsku 3,4 %. V roce 2007 byla situace podobná.

V odvětvích, v nichž je výzkum a vývoj nejdůležitější (farmaceutické výrobky, biotechnologie, informační a komunikační technologie), americké podniky svůj náskok zvýšily. Evropské firmy nicméně dominují v oblasti alternativních zdrojů energie, kde dochází k růstu investic.

Celosvětově vzrostly investice podniků do výzkumu a vývoje o 6,9 %, což je méně než v roce 2007 (9 %) a 2006 (10 %).

Firmy z rozvíjejících se ekonomik mají na celkových investicích zatím jen malý podíl, situace se však mění. Čínské výdaje oproti roku 2007 vzrostly o 40 %, indické o 27,3 % a tchajwanské o 25,1 %.

Přehled investic do výzkumu a vývoje pro rok 2009 English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy