Navigačný riadok

Byť na čele zmeny - 13/11/2009

Ďiaľnica pokrytá trávnikom © Vincent Bitaud

V rámci Európskeho roka tvorivosti a inovácie 2009 vytvorili rozličné skupiny prominentných vedcov, umelcov, akademických pracovníkov a vrcholových manažérov – tzv. európskych veľvyslancov roka – ambiciózny manifest.

Tvrdia, že „svet sa vyvíja novým tempom a ak chce Európa stáť v jeho popredí, potrebuje byť tvorivejšia a inovatívnejšia.“

Sú presvedčení, že ak chce Európa napredovať a úspešne zdolávať prekážky, akými sú hospodárska kríza a zmeny klímy, je nutné zmeniť pohľad na vzdelávanie, pretvárať pracoviská na učebne, podporovať inováciu, myslieť globálne, zmierniť negatívny vplyv hospodárstva na životné prostredie a dať priestor ďalším iniciatívam.

Tieto myšlienky majú v spoločnosti veľkú váhu. V skupine English veľvyslancov Európskeho roka má svoje miesto aj Karlheinz Brandenburg, vynálezca mp3 a Ernő Rubik, vynálezca Rubikovej kocky, rovnako ako Jean-Philippe Courtois, prezident spoločnosti Microsoft International a Rita Levi-Montalciniová, laureátka Nobelovej ceny v oblasti neurológie.

Manifest radí, akým spôsobom sa môže Európa premeniť na hnací motor nových nápadov a zmien. Odporúča viac investícií – zo súkromných aj verejných zdrojov – do vedomostí a ich využitia. To by znamenalo viac výdavkov v oblasti vedy, technológie a dizajnu, ale aj viac investícií do ľudí prostredníctvom školení a celoživotných vzdelávacích programov, ktoré by sa zameriavali na flexibilné prispôsobovanie zmenám.

Veľvyslanci takisto dávajú dôraz na potrebu odmeňovať iniciatívnosť: „Odmeňovaní by mali byť aj umelci, návrhári, vedci a podnikatelia prinášajúci nové nápady. Ocenenia za vynikajúce výsledky by mali byť spojené s právnou ochranou práv duševného vlastníctva a mala by sa určiť rovnováha medzi udeľovaním spravodlivých cien a podporou výmeny poznatkov.“

Manifest vznikol hlavne na základe šiestich diskusií English , ktoré sa konali tento rok v Bruseli a zamerali sa na kľúčové témy dotýkajúce sa tvorivosti a inovácie. Posledná diskusia English , naplánovaná na koniec novembra, sa sústredí na spôsoby akými by mohli tvorivé odvetvia pozitívne ovplyvniť hospodárstvo a spoločnosť.

V rámci kampane češtinaDeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolskisvenska sa v Európe koná celý rad kultúrnych udalostí English , ako sú napríklad umelecké výstavy a festivaly. Kampaň sa zavŕši decembrovou konferenciou v Štokholme.

Manifest tvorivosti a inovácie v Európe English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy