Ścieżka nawigacji

Być w czołówce - 13/11/2009

Autostrada pokryta trawą  © Vincent Bitaud

W ramach Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 ważne osobowości w dziedzinie nauki, kultury, edukacji i gospodarki – tzw. europejscy ambasadorowie przedłożyli ambitny manifest.

„Świat porusza się w nowym rytmie”, stwierdzają autorzy manifestu i dodają, że aby znaleźć się w czołówce nowego świata, Europa musi stać się bardziej kreatywna i innowacyjna.

Ich zdaniem będziemy musieli wprowadzić radykalne zmiany do naszych metod edukacji, przekształcić miejsca pracy w miejsca kształcenia, wspierać innowacje, myśleć w globalnym wymiarze, stworzyć gospodarkę przyjazną środowisku naturalnemu, jeżeli Europa ma dotrzymać kroku szybko zmieniającemu się światu i z powodzeniem stawiać czoła takim wyzwaniom, jak kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne.

Słowa te mają dużą wagę, bo ich autorami English są m.in. Karlheinz Brandenburg, wynalazca odtwarzacza MP3, Ernő Rubik, twórca kostki Rubika, Jean-Philippe Courtois, prezes Microsoft International oraz Rita Levi-Montalcini laureat pokojowej Nagrody Nobla.

Manifest zaleca sposoby działania, które pomogą uczynić z Europy siłę napędową dla pomysłów i zmian. Dokument ten zawiera wezwanie do zwiększenia nakładów – publicznych i prywatnych – w zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy. Oznacza to więcej nakładów w dziedzinie nauki, technologii i projektowania. Ale nie tylko, bo również – zwiększenie wydatków na pomoc ludziom w dotrzymaniu kroku zachodzącym zmianom. Mają w tym na przykład pomóc pogramy szkolenia zawodowego czy uczenia się przez całe życie.

Autorzy manifestu podkreślają także, jak ważne jest nagradzanie innowacyjności: „Powinno się nagradzać artystów, projektantów, naukowców i przedsiębiorców, którzy wychodzą z nowymi pomysłami. Nagrody za doskonałość powinny łączyć się z ochroną praw własności intelektualnej i zachowywać równowagę między odpowiednim wynagrodzeniem a wspieraniem dzielenia się wiedzą”.

Manifest jest w znacznym stopniu wynikiem sześciu debat English , które w tym roku odbyły się w Brukseli i dotyczyły najważniejszych tematów związanych z kreatywnością i innowacjami. Zaplanowana na drugą połowę bieżącego miesiąca ostatnia debata English będzie poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: jak sektor kreatywny może pomóc w kształtowaniu zarówno gospodarki, jak i społeczeństwa.

Kampania doprowadziła również do zorganizowania w całej Europie różnych wydarzeń kulturalnych English , takich jak wystawy sztuki i festiwale. Zakończy ją grudniowa konferencja w Sztokholmie.

Manifest kreatywności i innowacji w Europie English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki