Navigatsioonitee

Muruga kaetud maantee  © Vincent Bitaud

Euroopa loovuse ja innovatsiooni aasta (2009) raames on rühm väljapaistvaid teadlasi, kunstnikke, akadeemilisi isikuid ja ärijuhte, kes on käesoleva Euroopa aasta saadikuteks, koostanud ambitsioonika manifesti.

Rühma sõnum on, et maailm liigub uues rütmis ning esirinnas olemiseks peab Euroopa olema loovam ja innovaatilisem.

Euroopa loovuse ja innovatsiooni aasta saadikute sõnul peame uuesti hariduse poole pöörduma ning muutma töökohad klassiruumideks, edendama innovatsiooni, mõtlema globaalselt, muutma majanduse keskkonnasõbralikuks ja tegema veel palju muudki. Seda kõike selleks, et Euroopa peaks kiiresti muutuva maailmaga sammu nind suudaks tulla edukalt toime majanduskriisi ja kliimamuutustega.

Neil sõnadel on kaalu. Rühma English kuuluvad mp3 leiutaja Karlheinz Brandenburg ja omanimelise kuubiku leiutaja Ernő Rubik, samuti ettevõtte Microsoft International president Jean-Philippe Courtois ning Nobeli preemia võitnud neuroloog Rita Levi-Montalcini.

Manifestis kirjeldatakse, kuidas muuta Euroopa ideede ja muutuste eestvedajaks. Kutsutakse üles tegema rohkem riiklikke ja erainvesteeringuid teadmiste omandamisesse ja rakendamisesse, aga ka suuremaid kulutusi teadusele, tehnoloogiale ja disainile. See tähendab ka rohkem raha, et aidata inimestel muutustega sammu pidada – näiteks tööalase koolituse ja elukestva õppe programmide vahendusel.

Innovatsiooni ja loovuse saadikud rõhutavad samuti vajadust motiveerida algatusi. Uusi ideid pakkuvad kunstnikud, disainerid, teadlased ja ettevõtjad peaksid pälvima selle eest tunnustust. Auhinnad väljapaistvate tulemuste eest tuleks ühitada intellektuaalomandi õiguste kaitsega ning nende puhul peaks olema tasakaalus ausalt väljateenitud tunnustus ja teadmiste jagamise püüe.

Manifest on peamiselt sel aastal Brüsselis peetud kuue arutelu English tulemus, mil arutati peamisi loovuse ja innovatsiooniga seotud teemasid. Lõpparutelu English toimub selle kuu lõpupoole. Selle raames uuritakse, kuidas loov tööstus saab mõjutada nii majandust kui ka ühiskonda.

Loovust ja innovatsiooni käsitlev kampaania češtinaDeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolskisvenska pani aluse mitmetele kultuurisündmustele English (näitused ja festivalid) mitmel pool Euroopas. Aasta lõpetatakse detsembris Stockholmis toimuva konverentsiga.

Loovuse ja innovatsiooni Euroopa saadikute manifest English

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad