Cesta

Nesmíme zaspat dobu - 13/11/2009

Dálnice, na které je místo asfaltu tráva © Vincent Bitaud

V rámci letošního Evropského roku tvořivosti a inovací připravila skupina vyslanců skládající se z předních vědců, umělců, akademiků a zástupců podniků ambiciózní manifest.

„Svět se pohybuje v novém rytmu,“ píše se v úvodu manifestu. „Aby mohla Evropa v tomto novém světě zaujmout čelní postavení, je třeba, aby byla více tvořivá a inovativní“.

Abychom udrželi krok s dobou, byli v našem rychle se měnícím světě úspěšní a mohli se vypořádat s takovými výzvami, jako jsou důsledky hospodářské krize a klimatických změn, bude podle vyslanců muset kromě jiného Evropa zcela změnit pohled na vzdělávání, zaručit, aby se na pracovištích zaměstnanci neustále učili a zdokonalovali, bude muset podporovat inovace, brát v úvahu globální aspekty a budovat hospodářství, jež je šetrné k životnímu prostředí.

Jejich doporučení nelze brát na lehkou váhu. Do skupiny English patří například Karlheinz Brandenburg, kterému vděčíme za formát mp3, Ernő Rubik, tvůrce slavné Rubikovy kostky, Jean-Philippe Courtois, jenž stojí v čele Microsoft International, a Rita Levi-Montalcini, nositelka Nobelovy ceny za významné objevy v oboru neurologie.

Manifest ukazuje cestu, kterou by se Evropa měla ubírat, chce-li být vůdčí silou při prosazování nových myšlenek a modernizace. Jak veřejný, tak soukromý sektor musí více investovat do procesu získávání znalostí a jejich aplikace. Více peněz by tak mělo jít do vědy, vývoje technologií a navrhování nových koncepcí. Stejně tak je však třeba vynaložit prostředky na pomoc jednotlivcům a umožnit jim držet krok s dobou, například prostřednictvím vzdělávání se na pracovišti a programů celoživotního učení.

Vyslanci také zdůrazňují, že je třeba oceňovat iniciativu: „Měli by být oceněni umělci, návrháři, vědci a podnikatelé, kteří ke změně přispívají novými myšlenkami. Ocenění za vynikající výsledky by měla být spojena s právní ochranou práv duševního vlastnictví a měla by být nastolena rovnováha mezi udělováním spravedlivých ocenění a podporou sdílení znalostí.“

Manifest vznikl z velké části na základě šesti debat English vedených letos v Bruselu, jež se věnovaly klíčovým tématům souvisejícím s tvořivostí a inovacemi. Závěrečná debata English , která je naplánována na konec listopadu, se bude snažit zodpovědět otázku, jak mohou k rozvoji hospodářství a společnosti přispět tvůrčí odvětví.

V rámci související kampaně English je po celé Evropě pořádána řada kulturních akcí English , například výstavy a festivaly. Vše bude završeno konferencí, která se uskuteční v prosinci ve Stockholmu.

Manifest pro tvořivost a inovace v Evropě English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy