Navigačný riadok

Systém tiesňového volania v prípade nehôd (eCall) – európski mobilní operátori chcú poskytnúť pomoc

Mobilní operátori sa zaviazali podporiť kampaň EÚ, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby sa do nových áut inštalovalo zariadenie na automatické tiesňové volanie v prípade nehody.

Podpora zo strany asociácie GSM, ktorá celosvetovo združuje niekoľko stoviek mobilných operátorov, predstavuje pre systém eCall English veľký krok vpred. Na zavedenie tohto systému je potrebná spolupráca telekomunikačného priemyslu, výrobcov automobilov, ako aj záchranných služieb.

Komisárka pre telekomunikácie Viviane Redingová dúfa, že tento záväzok podpísaný 9. septembra podnieti krajiny EÚ ku skoršej realizácii iniciatívy eCall. Uplatňovanie systému je v súčasnosti dobrovoľné, avšak Komisia zvažuje jeho povinné zavedenie, ak sa do konca roka nedosiahne žiaden pokrok.

Spustenie systému sa plánuje na jeseň, avšak štyri roky po začatí projektu nie je eCall funkčný ani v jednej z krajín EÚ.

Podľa odhadov by tento systém mohol zachrániť ročne až 2 500 životov v celej Európe a znížiť počet vážnych zranení o najmenej 10 %. Táto iniciatíva sa týka iba nových áut a nevyžaduje si zmenu vo vybavení starých automobilov.

Niektoré krajiny vyjadrili obavy, pokiaľ ide o náklady odhadované vo výške 100 EUR na jeden automobil. Iné krajiny sa omeškali s modernizáciou záchranných centier a školením záchranných pracovníkov pre tieto hovory.

Ak zariadenie eCall zaznamená výrazný náraz, automaticky zavolá na európske tiesňové číslo 112 a poskytne záchranárom údaje o polohe vozidla. Volanie možno aktivovať aj stlačením tlačidla.

Okrem automatického dátového spojenia sa v obdivoch prípadoch nadviaže aj hlasové spojenie medzi vozidlom a záchranným centrom. Vďaka tomu môžu členovia posádky, ktorí sú schopní komunikovať, poskytnúť ďalšie podrobnosti o nehode.

 

Viac o systéme eCall English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy