Ścieżka nawigacji

System zgłaszania wypadków drogowych eCall – europejski sektor telefonii komórkowej udziela wsparcia

Firmy telekomunikacyjne poparły unijną kampanię na rzecz wyposażenia nowych samochodów w urządzenie, które w razie wypadku automatycznie wezwie pomoc.

Poparcie organizacji GSM Association zrzeszającej setki operatorów sieci telefonii komórkowej to duży krok naprzód w kierunku wprowadzenia systemu eCall English . Uruchomienie systemu będzie wymagało współpracy sektora telefonii komórkowej, producentów samochodów i służb ratunkowych.

Unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding ma nadzieję, że podpisane 9 września porozumienie zachęci kraje UE do szybszego wprowadzenia systemu. Na razie jego stosowanie jest nieobowiązkowe, lecz Komisja rozważa wprowadzenie obowiązku jego stosowania, jeżeli do końca roku nie będzie widać większych postępów.

System miał zacząć działać tej jesieni, lecz w cztery lata po rozpoczęciu projektu eCall nie działa jeszcze w żadnym kraju UE.

Szacuje się, że dzięki eCall można byłoby uniknąć 2,5 tys. śmiertelnych ofiar wypadków drogowych rocznie i ograniczyć poważne obrażenia o 10 proc. Inicjatywa dotyczy jedynie nowych samochodów. UE nie wymaga, aby system instalować w pojazdach, które już są eksploatowane.

Niektóre kraje mają wątpliwości co do kosztów, które szacuje się na około 100 euro rocznie. Inne powoli doskonalą swoje ośrodki reagowania w nagłych wypadkach i szkolą personel ratowniczy w odbieraniu połączeń.

Kiedy eCall odczuje większy wstrząs, automatycznie wybiera europejski numer alarmowy 112 i informuje służby ratownicze o położeniu samochodu. Można również samemu zadzwonić, naciskając guzik.

W obydwu przypadkach zostaje nawiązane połączenie głosowe między pojazdem a służbami ratunkowymi. Dzięki temu kierowcy i pasażerowie, jeżeli są w stanie odpowiadać na pytania, mogą udzielić ratownikom bardziej szczegółowych informacji.

 

Więcej o systemie eCall English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki