Cesta

SOS na silnicích - 09/09/2009

Evropské telekomunikační společnosti slíbily pomoc se zaváděním systému pro oznamování dopravních nehod eCall.

Telekomunikační společnosti se zavázaly podpořit kampaň EU, jejímž cílem je vybavit nová auta zařízením, které by v případě nehody automaticky zavolalo pomoc.

Velkým přínosem pro projekt eCall English je podpora GSM Association, která sdružuje stovky telekomunikačních firem z celého světa. Ke spuštění systému je zapotřebí, aby se do něj zapojily telekomunikační firmy, výrobci automobilů a pohotovostní služby.

Komisařka pro telekomunikační záležitosti Viviane Redingová doufá, že tento závazek, který byl slavnostně podepsán 9. září 2009, urychlí spuštění systému eCall ve všech zemích EU. Využívání systému je prozatím dobrovolné. Komise však uvažuje, že pokud nebude do konce roku dosaženo žádného pokroku, učiní ho povinným.

Spuštění systému bylo naplánováno na podzim tohoto roku, ale ani čtyři roky po zahájení projektu není systém eCall funkční ani v jedné zemi Unie.

Systém by měl každoročně na silnicích zachránit okolo 2 500 životů a snížit počet vážných zranění o nejméně 10 %. Iniciativa se týká pouze nových automobilů. Nevyžaduje se, aby byl systém namontován i do starých aut.

Několik zemí vyjádřilo znepokojení nad cenou, která se pohybuje okolo 100 eur na jedno vozidlo. Jiné země jsou zase pomalé v přípravě pohotovostních středisek a ve výcviku personálu, který bude volání vyřizovat.

Jakmile zařízení eCall zjistí silný náraz, automaticky zavolá na celoevropské číslo tísňového volání 112 a informuje záchranáře o poloze vozidla. Volat lze i stisknutím tlačítka.

V obou případech se kromě automatického přenosu údajů rovněž naváže hlasové spojení mezi vozidlem a záchranným střediskem. Tímto způsobem může řidič nebo některý ze spolujezdců odpovídat na otázky a poskytnout tak další podrobnosti o nehodě.

 

Další informace o systému eCall English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy