Navigācijas ceļš

Datu plūsmas vadība kibertelpā - 25/08/2009

Pusaudzis pie datora © Reporters

Komisija aicina sākt starptautiskas sarunas par datu plūsmas vadību internetā.

Pēdējo 40 gadu laikā internets ir krietni attīstījies, no ASV valdības projekta tapdams par globālu komunikāciju tīklu. Tomēr visu datu plūsmu vada viens vienīgs uzraugs — organizācija ICANN, kas atrodas Kalifornijā.

ICANN English ir Interneta korporācija vārdu un numuru piešķiršanai — bezpeļņas organizācija, kas pārrauga maršrutēšanu un adrešu sistēmu kibertelpā. Šī korporācija, ko nodibināja 1998. gadā, darbojas, pamatojoties uz līgumattiecībām ar ASV valdību. Lai gan ICANN ir privāta organizācija ar starptautiski ieceltiem valdes locekļiem, tā ir pakļauta tikai Vašingtonas iestādēm.

Komisija ir vairākas reizes aicinājusi ieviest starptautiski organizētu interneta pārraudzību, lai novērstu situāciju, kad viena valsts kontrolē tik svarīgu pasaules ekonomikas daļu. Nesen tā šo aicinājumu izteica vēlreiz, jo ICANN līgums ar ASV valdību beidz darboties septembrī.

ES informācijas sabiedrības komisāre Viviāna Redinga izteicās, ka ICANN tuvojas vēsturiskam punktam. Viņa pauda šaubas, vai tā kļūs par pavisam neatkarīgu organizāciju, kas uzņemas atbildību pasaules interneta lietotāju priekšā. Viens no pretrunīgākajiem jautājumiem ir valstu kodu domēnu vārdu (kā .lv, .uk un .eu) kontrole.

Dokumentā Interneta pārvaldība: turpmāk veicamie pasākumi English Komisija ierosināja, ka ICANN vadība jāuzņemas privātām struktūrām, “ievērojot principus, par ko vienojušās valstu pārvaldes iestādes, taču bez valdības iejaukšanās ikdienas darbā”.

“Jo svarīgāk tas ir tāpēc, ka nākamais miljards interneta lietotāju būs lielākoties no jaunattīstības valstīm,” teica komisāre, aicinot sarīkot starptautiskas sarunas par interneta pārvaldību.

Šis jautājums kļūst arvien steidzamāks, jo ICANN plāno paplašināt pieejamo interneta adrešu skaitu un veidus. Pasaulē globālo tīmekli ik dienas lieto 1,5 miljardi cilvēku (ES vien to ir 300 miljoni), tāpēc ICANN steigšus jādomā par risinājumu, kā piedāvāt vairāk domēna vārdu paplašinājumu (kā .com, .org un .net). Palielinās pieprasījums arī pēc adresēm citās valodās, ne tikai angļu.

Vēl viena problēma ir drošība. 2007. gadā, briestot diplomātiskajam konfliktam ar Krieviju, Igaunijas tīmekļa vietnēm uzbruka hakeri. ICANN cer ieviest sistēmu, kas sertificētu interneta saturu kā paredzētajam avotam atbilstošu.

Komisijas dokuments par interneta pārvaldību English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites