Naršymo kelias

Kibernetinės erdvės duomenų srauto valdymas - 25/08/2009

Prie kompiuterio sėdintis paauglys © Reporters

Komisija ragina pradėti tarptautines derybas dėl interneto srauto valdymo.

Per pastaruosius 40 metų internetas iš JAV vyriausybės projekto tapo visuotiniu komunikacijos tinklu. Tačiau viso duomenų srauto tvarkymu rūpinasi tik viena Kalifornijoje įsikūrusi organizacija ICANN.

ICANN English – Skirtųjų vardų ir numerių interneto korporacija (angl. „Internet Corporation for Assigned Names and Numbers“) – ne pelno organizacija, prižiūrinti kibernetinės erdvės maršrutų ir adresų sistemą. Ji įkurta 1998 m. ir dirba pagal sutartį su JAV vyriausybe. Nors ICANN yra privati organizacija, turinti tarptautinę valdybą, ji galiausiai atsiskaito Vašingtonui.

Europos Komisija ne kartą ragino siekti, kad interneto priežiūra būtų vykdoma tarptautiniu mastu. Jos nuomone, tokia svarbi pasaulio ekonomikos dalis neturėtų priklausyti kurios nors vienos šalies kompetencijai. Ji neseniai pakartojo savo raginimą ir atkreipė dėmesį į tai, kad ICANN sutartis su JAV vyriausybe baigia galioti rugsėjo mėnesį.

Už informacinę visuomenę atsakingos Europos Komisijos narės Viviane Reding teigimu, ICANN artėja prie „istorinės akimirkos“. Komisijos narė kelia klausimą, ar ši organizacija galėtų tapti „visiškai nepriklausoma ir atskaitinga pasaulio interneto bendruomenei“. Viena iš sričių, dėl kurių kyla ginčų, – šalių domenų, pavyzdžiui, „.uk“, „.fr“ ir „.eu“, kontrolė.

Dokumente „Tolesni interneto valdymo etapai“ English Komisija pasiūlė, kad ICANN valdytų privatieji subjektai, „remdamiesi valdžios institucijų suderintais principais, tačiau į kasdienę veiklą valstybių valdžia nesikištų“.

„Tai ypač svarbu, nes didžioji būsimų interneto vartotojų dalis bus besivystančių šalių gyventojai“,– teigia Komisija ir ragina pradėti tarptautines derybas dėl interneto valdymo.

Šis klausimas tapo itin svarbus, nes ICANN planuoja didinti galimų interneto adresų skaičių ir įvairovę. Kadangi tinklu kasdien naudojasi 1,5 mlrd. žmonių (vien ES gyvena 300 mln. interneto vartotojų), ICANN prašoma suteikti daugiau domenų povardžių, tokių kaip „.com“, „.org“ ir „.net“. Be to, vis dažniau prašoma suteikti adresų ne anglų kalba.

Kitas klausimas – saugumas. 2007 m. gegužės mėn. vykstant diplomatiniam konfliktui su Rusija, į Estijos interneto svetaines įsilaužė programišiai. ICANN ketina diegti sistemą, kuria būtų užtikrinama, kad interneto turinys siunčiamas iš nurodyto šaltinio.

Komisijos dokumentas dėl interneto valdymo English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos