Ścieżka nawigacji

Współpraca na rzecz badań naukowych - 13/07/2009

Kobieta prowadząca badania w laboratorium © EC

Od dawna wiadomo, że badania naukowe stanowią impuls dla wzrostu gospodarczego. Dlatego w UE powstają nowe rodzaje partnerstwa publiczno-prywatnego w dziedzinie badań.

Dzięki inwestycjom w badania i rozwój Europa jutra będzie bardziej konkurencyjna. Taka myśl przyświeca inicjatywie UE promującej inwestycje w badania i rozwój w ramach planu przywrócenia sprawnego funkcjonowania europejskiej gospodarki.

W realizacji tego zadania powinny pomóc trzy nowe modele publiczno-prywatnego partnerstwa (PPP) English. PPP finansowane w połowie przez UE i w połowie przez przemysł zapewnią środki na badania nad „fabrykami jutra” w sektorze wytwórczym, „energooszczędnymi budynkami” w sektorze budowlanym i „ekologicznymi samochodami” w sektorze motoryzacyjnym.

Sektory te wybrano ze względu na to, że szczególnie ucierpiały wskutek kryzysu. Dzięki inwestycjom w badania i rozwój sektory te mogą tworzyć nowe ekologiczne technologie, przyczyniając się tym samym do bardziej zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Na działania badawczo-rozwojowe PPP przeznaczona zostanie łączna kwota 3,2 mld euro.

Przedsiębiorstwom opłaca się współpraca z UE, ponieważ w jej ramach mogą uczestniczyć w podejmowaniu decyzji na temat strategicznych priorytetów badawczych. Poza tym budżet ustalony na kilka kolejnych lat zapewnia ciągłość i umożliwia długofalowe planowanie inwestycji. Natomiast dla UE korzyści są oczywiste: udział sektora prywatnego w ponoszonych kosztach oznacza, że możliwa jest realizacja drogich projektów badawczych.

30 lipca Komisja opublikuje zaproszenie do składania wniosków dotyczących indywidualnych projektów w ramach każdego z trzech rodzajów partnerstwa. Przewiduje się, że około 750 osób weźmie udział w organizowanym 13 lipca dniu informacyjnym na temat PPP English. Akcja ta ma na celu jak najszersze rozpowszechnienie wśród społeczności badawczej informacji na temat możliwości oferowanych przez partnerstwo PPP.

Więcej informacji na temat badań naukowych w UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki