Navigācijas ceļš

Uzlabojušies ES inovācijas rādītāji - 22/01/2009

Zinātnieks ar šļirci injicē preparātu auga lapās ©EK

ES uzlabo savu sniegumu pētniecībā.

Saskaņā ar ES pētījuma rezultātiem inovācijas rādītāju ziņā Eiropa strauji tuvojas saviem lielākajiem sāncenšiem ekonomikā — ASV un Japānai.

Šveice ir līdere inovācijā; tai seko Zviedrija, Somija, Vācija, Dānija un Lielbritānija. Šo sešu valstu rādītāji krietni pārsniedz pārējo Eiropas valstu rādītājus un ES rādītājus kopumā. Daži ES jaunpienācēji izceļas šo rādītāju attīstības ziņā — īpaši Kipra, Rumānija un Bulgārija —, lai gan to veikums joprojām nesasniedz ES vidējo rādītāju.

Tendences atspoguļotas Eiropas inovācijas progresa ziņojumā par 2008. gadu English . Šajā pētījumā, kura pamatā ir pirms finanšu krīzes savāktie dati, izmantoti 29 rādītāji, lai pa valstīm novērtētu inovāciju, kas ir būtisks nosacījums, lai panāktu ekonomisko izaugsmi un tiktu galā ar tādiem izaicinājumiem kā klimata pārmaiņas. Rādītāji tostarp bija šādi: dabaszinātņu un inženierstudiju popularitāte, patentu skaits, pētniecībai un izstrādei atvēlētais budžets, jauniem uzņēmumiem pieejamais riska kapitāls un augsto tehnoloģiju eksporta stabilitāte.

ES pēdējos piecos gados panākusi nozīmīgu progresu. Lai gan tā joprojām atpaliek no ASV un Japānas, attīstība ir pozitīva. Tomēr jāatzīst, ka iepriekš ASV tuvinājāmies straujāk. ES sekmes pozitīvi vērtējamas arī salīdzinājumā ar tādām jaunajām ekonomikām kā Ķīna, Indija un Brazīlija.

Tomēr savi trūkumi arī ir. ES atpaliek no ASV uzņēmējdarbības ieguldījumu ziņā, un ES inovācijas rādītāji pētniecības un izstrādes, kā arī informācijas tehnoloģiju jomā atpaliek no Japānas. ES uzņēmumi atvēl mazāk līdzekļu inovācijai, kas nav saistīta ar tehnoloģijām, t.i., inovācijai mācību, dizaina un mārketinga jomās, kuras visas ir svarīgas konkurētspējas saglabāšanai.

Šis pētījums publicēts līdz ar kādu citu ES progresa ziņojumu, kas ir veltīts ES pētniecības un izstrādes ieguldījumu attīstībai un tās pūliņiem izveidot Eiropas pētniecības telpu DeutschEnglishfrançais. Tajā norādīts, ka pieaug Eiropas zinātnieku skaits un ES piesaista arvien vairāk ārvalstu zinātnieku un privāto pētniecības un izstrādes ieguldījumu no ASV. Taču tajā norādīts arī uz to, ka pētniecībai un izstrādei atvēlētie līdzekļi jau kādu laiku nemainīgi ir 1,84%, kas krietni atpaliek no ES izvirzītā mērķa 3%.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites