Naršymo kelias

ES diegia daugiau naujovių - 22/01/2009

Švirkštu skystį į augalą leidžiantis mokslininkas © EB

ES deda daugiau pastangų mokslinių tyrimų srityje.

Europos Sąjungos tyrimo duomenimis, naujovių diegimo srityje Europa sparčiai vejasi savo pagrindines konkurentes – JAV ir Japoniją.

Naujovių diegimo srityje pirmauja Šveicarija, kitos šios srities lyderės – Švedija, Suomija, Vokietija, Danija ir Jungtinė Karalystė. Šių šešių šalių rezultatai daug geresni už kitų Europos šalių ir už visos ES rezultatus. Daug naujųjų ES valstybių narių – ypač Kipras, Rumunija ir Bulgarija – padarė sparčiausią pažangą, nors jų rezultatai ir prastesni nei ES vidurkis.

Šios tendencijos apžvelgiamos 2008 m. Europos naujovių rezultatų suvestinėje English . Šis tyrimas grindžiamas iki finansų krizės surinktais duomenimis. Jame pasitelkus 29 rodiklius vertinama, kaip šalyse diegiamos naujovės, itin svarbios ekonomikos augimui ir sprendžiant tam tikrus uždavinius, pavyzdžiui, klimato kaitos problemą. Iš rodiklių paminėtini tiksliųjų ir inžinerijos mokslų populiarumas, patentų skaičius, išlaidų moksliniams tyrimams ir technologijų plėtrai (MTTP) dydis, naujų įmonių galimybės gauti rizikos kapitalą ir pažangiųjų technologijų eksporto apimtis.

Palyginti su prieš penkerius metus buvusia padėtimi, ES padarė didelę pažangą. Nors ji tebeatsilieka nuo JAV ir Japonijos, atotrūkis mažėja – tiesa, nuo JAV ne taip sparčiai kaip anksčiau. Palyginti su augančios ekonomikos šalimis, pavyzdžiui, Kinija, Indija ir Brazilija, ES taip pat sekėsi gana gerai.

Tačiau trūkumų tebėra. ES atsilieka nuo JAV įmonių investicijų dydžiu, o nuo Japonijos – MTTP ir informacinių technologijų naujovėmis. Be to, ES įmonės skiria mažiau lėšų netechnologinėms naujovėms, pavyzdžiui, mokymui, dizainui ir rinkodarai, kurios svarbios, jei įmonės nori likti konkurencingos.

Tyrimas buvo paskelbtas tuo pat metu kaip ir ES pažangos investicijų į MTTP srityje ir pastangų sukurti Europos mokslinių tyrimų erdvę DeutschEnglishfrançais ataskaita. Iš jos matyti, kad mokslininkų skaičius Europoje didėja, o ES tampa patrauklesnė užsienio mokslininkams ir privačioms investicijoms į MTTP iš JAV. Bet ataskaitoje taip pat nurodoma, kad išlaidos MTTP ir toliau tesudaro 1,84 % bendrojo vidaus produkto (BVP), o šis skaičius gerokai mažesnis nei siekia ES – 3 % BVP.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos