Ścieżka nawigacji

Europejscy naukowcy dziś i jutro - 26/09/2008

Miniaturowy naukowiec pochylony nad mikroskopem, którego oglądamy przez szkło powiększające

Europejska „Noc Naukowców” to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, na czym polega praca badaczy.

Jak przebiega proces produkcji piwa? Jak wygląda wnętrze reaktora jądrowego? Odpowiedź na tego rodzaju pytania można uzyskać 26 września, kiedy naukowcy z całej Europy otwierają swoje laboratoria dla zwiedzających w ramach Europejskiej Nocy Naukowców English.

W tym roku w imprezie uczestniczy około 200 miast z 27 państw, a na liście miejsc otwartych dla zwiedzających znajdują się między innymi laboratoria, muzea, uniwersytety oraz ośrodki badawcze.

W Linzu Deutsch naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób najnowsze technologie mogą ułatwić życie codzienne osobom niepełnosprawnym, jak ludzie reagują na symbole statusu i co wpływa na ich zachowanie. Z kolei w Mediolanie Englishitaliano można się dowiedzieć, co łączy matematykę z piłką nożną i jak regeneruje się ludzkie ciało, a w Pilźnie čeština − jak powstaje piwo i jak zatopić Titanica.

UE wspiera młodych utalentowanych ludzi zainteresowanych karierą naukową, organizując unijny konkurs dla młodych naukowców English. Do konkursu zgłoszono 87 projektów uczniów w wieku 14-21 lat z 39 krajów. Nagrody główne English przyznano trojgu uczniów, z Polski, Słowacji i Wielkiej Brytanii, za projekty z dziedziny fizyki i geologii. Zwycięzcy otrzymali nagrody w wysokości 7 tys. euro.

Magdalena Bojarska z Polski otrzymała nagrodę główną za badania nad teorią grafów. Laureatce udało się stworzyć nową teorię dotyczącą spełniania przez grafy Halina warunków Hamiltona, a także lepszy od dotychczasowych algorytm badający własności grafów.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki