Cesta

Evropští vědci současnosti a budoucnosti - 26/09/2008

Stylizovaný pohled přes lupu na miniaturního vědce, který pracuje s mikroskopem.

Noc vědců je příležitostí k seznámení veřejnosti s vědeckou prací.

Zajímá vás, jak se vaří pivo? chcete vědět, jak vypadá vnitřek jaderného reaktoru? Tyto otázky zodpoví a mnoho jiných záhad objasní vědci na řadě akcí pořádaných 26. září v celé Evropě při příležitosti čtvrté evropské Noci vědců English .

Do letošního ročníku akce se v 27 zemích zapojí asi 200 měst, v nichž bude moci veřejnost navštívit laboratoře, muzea, vysoké školy a výzkumná střediska.

V Linci Deutsch výzkumní pracovníci vysvětlí, jak může technika zlepšit každodenní život zdravotně postižených občanů, a ukáže, jak reagujeme na symboly společenského postavení a různé typy lidského chování. V Miláně Englishitaliano vědci představí způsoby využití matematiky ve fotbalu a vysvětlí samoregenerační schopnosti lidského těla. Výzkumní pracovníci v Plzni zase návštěvníkům ukáží, jak se vaří pivo, a jak se potopil Titanic.

Úspěchy mladých vědeckých talentů již byly oceněny v soutěži EU pro mladé vědce English . Porota hodnotila 87 projektů, na nichž pracovali studenti ve věku 14 až 21 let z 39 zemí. Hlavní ceny English získali za práce v oboru fyziky a geologie tři studenti z Polska, Slovenska a Spojného království. Každý z nich obdržel 7 000 eur.

Slovenský laureát Martin Tkáč obdržel grant na výzkum využití principu gravitace k zajištění, aby nedošlo k převrhnutí nákladního vagonu při vykládání sypkých nákladů.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy