Cesta

Lepší vyhlídky pro vědecké pracovníky - 28/05/2008

Mladá vědecká pracovnice provádí mikrobiologický výzkum třešní ve španělské Zaragoze.

Plánovaná spolupráce mezi zeměmi EU by měla vytvořit lepší pracovní podmínky pro vědecké pracovníky.

Evropa má více vysokoškolských absolventů technických oborů než Spojené státy nebo Japonsko, ale nedaří se jí je udržet doma. Nízký podíl vědeckých pracovníků v praxi je důvodem ke znepokojení, zvláště vzhledem k úsilí EU o rozvoj znalostní ekonomiky.

Hlavní problémy jsou tyto:

  • V mnoha zemích EU se jen málo míst ve veřejném sektoru obsazuje na základě konkurzů.
  • Většina mladých vědeckých pracovníků má smlouvu jen na dobu určitou.
  • Povýšení je založeno spíše na služebním věku než na výkonu.
  • Tradiční vysokoškolské vzdělání je špatnou přípravou na potřeby moderního hospodářství.

K řešení této situace navrhuje Evropská komise prohloubení spolupráce s vládami členských států za účelem otevřenějšího náboru vědeckých pracovníků, lepšího zdravotního a sociálního zabezpečení pro vědecké pracovníky v zahraničí, lepších pracovních podmínek a lepšího přístupu ke školení.

Evropský komisař pro výzkum Janez Potočnik hovoří o „páté svobodě“ EU, kterou by měl být volný pohyb znalostí. Studenti, vědci a vysokoškolští učitelé by měli mít možnost uplatnit se na evropském pracovním trhu a neměli by být nuceni hledat práci jinde či měnit zaměstnání.

Nová zpráva Komise je jednou z pěti iniciativ a navazuje na veřejnou konzultaci z roku 2007 „Evropský výzkumný prostor: nové perspektivy “, podle které by vytvoření atraktivního celoevropského pracovního trhu pro vědecké pracovníky mělo být jednou z priorit EU. Více než 80 % respondentů podpořilo myšlenku spolupráce mezi Evropskou komisí a vládami členských států EU, která by zaručila koordinované, účinné a koherentní využívání právních a finančních nástrojů a zdrojů.

Evropský výzkumný prostor – fakta a čísla English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy