Navigačný riadok

Razia vo virtuálnom priestore - 27/05/2008

Kreslená postavička muža za počítačom

Spoločnosť sa pri rastúcich objemoch on-line obchodov obáva o bezpečnosť osobných údajov.

Paralelne s tým, ako sa on-line nakupovanie, bankové služby a nadväzovanie kontaktov stávajú každodennou súčasťou nášho života, silnejú aj obavy z počítačovej kriminality. EÚ sa usiluje nájsť spôsob ako zachovať dôveru spotrebiteľov k internetu.

Každý sa môže stať obeťou. Každý z nás dostal nevyžiadaný e-mail (spam) a čítal o rozsiahlych útokoch hakerov na vládne počítačové systémy. Len v Európe využívajú páchatelia počítačovej trestnej činnosti okolo 6 miliónov infiltrovaných počítačov na okrádanie ľudí a rozširovanie spamov. Len 4 % týchto spamov sa v skutočnosti dostanú až do našej e-mailovej schránky. Za to vďačíme tomu, že na obranu proti spamom sa vynakladajú obrovské sumy.

Aby mohli európske MSP prosperovať, musia mať možnosť spoľahnúť sa na bezpečné systémy na úschovu údajov, ktoré ochránia ich informácie. Spoločnosti, ktorých obchodné činnosti prekračujú hranice jedného štátu, potrebujú bezpečné a najaktuálnejšie technológie, aby získali dôveru zákazníkov nakupujúcich on-line. Európske MSP poskytujú skoro dve tretiny všetkých pracovných miest v súkromnom sektore. Ak je ich podnikanie dôveryhodné a bezpečné, to isté platí aj pre celé hospodárstvo.

EÚ citlivo vníma dôležitosť boja proti počítačovej kriminalite DeutschEnglishfrançais pre bezpečnosť spotrebiteľov – krajiny musia spolupracovať a poskytnúť finančné prostriedky a skúsenosti. Súčasný stav je zložitý, pretože úrovne ochrany poskytované v rôznych krajinách sa stále významne líšia.

Európska agentúra pre bezpečnosť sietí a informácií English (ENISA) upozorňuje, že krajiny EÚ musia skoordinovať svoje úsilie, aby potlačili počítačovú kriminalitu a podvody.

Podľa agentúry nejde o zanedbateľnú úlohu, keďže podvody nás môžu pripraviť o 100 mil. eur ročne (2006). Ide o súboj, ktorý si Európa nemôže dovoliť prehrať.

Tipy pre malé a stredné podniky English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy