Ścieżka nawigacji

Wielkie porządki w cyberprzestrzeni - 27/05/2008

Rysunek przedstawiający mężczyznę siedzącego przed komputerem

Wraz z rozwojem handlu elektronicznego rosną obawy co do bezpieczeństwa danych osobowych.

Robienie zakupów przez Internet, korzystanie z usług bankowych on-line czy odwiedzanie portali społecznościowych to dla wielu z nas chleb powszedni − wszystko to sprawia, że przestępczość w sieci staje się coraz bardziej poważnym zagrożeniem. UE poszukuje sposobów na to, aby chronić konsumentów w sieci, a tym samym nie dopuścić do tego, aby stracili oni zaufanie do Internetu.

Ofiarą cyberprzestępczości może paść każdy z nas. Do wszystkich docierają niechciane wiadomości (spam), często też słyszy się o hakerskich atakach na serwery urzędów państwowych. Do swoich oszustw i rozsyłania spamu cyberprzestępcy w Europie wykorzystują około 6 milionów komputerów, do których dostali się nielegalnymi metodami. Do naszych skrzynek trafia zaledwie 4 proc. wysyłanego spamu, ale dzieje się tak jednak tylko dlatego, że na ochronę antyspamową przeznaczane są duże kwoty.

Aby się rozwijać, w pełni przy tym wykorzystując potencjał Internetu, małe i średnie przedsiębiorstwa muszą mieć do dyspozycji niezawodne systemy gwarantujące bezpieczeństwo danych.  Aby wzbudzić i utrzymać zaufanie klientów, firmy zajmujące się handlem międzynarodowym potrzebują bezpiecznych i nowoczesnych technologii. W Europie dwie trzecie wszystkich miejsc pracy w sektorze prywatnym to miejsca pracy w małych firmach. Zatem sprawne i bezpieczne funkcjonowanie tych firm to gwarancja dobrej kondycji całej gospodarki.

Walka z cyberprzestępczością DeutschEnglishfrançais ma pierwszorzędne znaczenie dla ochrony konsumentów − kraje UE muszą zatem wspólnie realizować to zadanie, inwestując pieniądze i wiedzę specjalistyczną. Sytuacja nie należy do łatwych, wciąż istnieją bowiem duże różnice pomiędzy poszczególnymi krajami pod względem zapewnianego poziomu ochrony.

Według Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji English (ENISA) kraje UE muszą jeszcze przebyć długą drogę, aby osiągnąć odpowiedni poziom bezpieczeństwa w sieci.

Walka z cyberprzestępczością ma ogromne znaczenie − agencja szacuje, że internetowe oszustwa mogą kosztować około 100 mln euro rocznie (2006 r.). Europy po prostu nie stać na przegraną w tej walce.

Rady dla małych firm English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki