Cesta

Boj proti počítačové kriminalitě - 27/05/2008

Kresba muže před počítačem

S rostoucím objemem elektronického obchodu rostou i obavy o ochranu osobních údajů.

Pro mnoho z nás se nakupování, bankovní služby a komunikace s přáteli přes internet stává rutinní záležitostí. Rostou však také obavy z počítačové kriminality. Evropská unie hledá cesty, jak udržet důvěru spotřebitelů v internet.

Obětí se může stát kdokoli. Každý z nás dostává nevyžádané zprávy (tzv. spamy) a často čteme o útocích na počítačové systémy vládních úřadů. V Evropě používají počítačoví zločinci okolo 6 milionů infiltrovaných počítačů k podvodům a šíření spamů. Do našich počítačových schránek se ve skutečnosti dostane jen asi 4 % těchto nevyžádaných zpráv, avšak jen díky tomu, že se na ochranu proti spamům vynakládá velké množství prostředků.

Aby mohly evropské malé podniky prosperovat, potřebují bezpečné informační systémy. Firmy, jež obchodují přes hranice, potřebují bezpečnou a moderní technologii, které mohou jejich zákazníci důvěřovat. Malé podniky zajišťují v Evropě okolo dvou třetin pracovních míst v soukromém sektoru. Jejich jistota či nejistota se tak nevyhnutelně promítá do celého hospodářství.

Evropská unie si uvědomuje, nakolik je boj s počítačovou kriminalitou DeutschEnglishfrançais důležitý pro bezpečnost spotřebitelů. Státy proto musí v tomto ohledu spolupracovat a investovat jak peníze, tak své odborné znalosti. Situace je komplikována skutečností, že úroveň ochrany se v jednotlivých zemích stále velmi liší.

Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací English (ENISA) upozorňuje, že státy EU mají v tomto ohledu ještě dlouhou cestu před sebou.

Jak uvádí agentura, jedná se o velmi důležitý úkol, protože podvody nás mohou stát až 100 milionů eur ročně (2006). Tento boj si Evropa nemůže dovolit prohrát.

Tipy pro malé podniky English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy