Navigačný riadok

Lepšia ekonomická budúcnosť leží v zdieľaní znalostí - 10/04/2008

Vedecká pracovníčka pozoruje krvné vzorky

EÚ vyzýva členské štáty, aby ťažili z výsledkov výskumu a navrhuje spoločný prístup.

Európski výskumníci sa síce vyrovnajú americkým kolegom v množstve publikovaných vedeckých prác, ale ďaleko za nimi zaostávajú v oblasti vynálezov, patentov, licenčných dohôd a vedľajších produktov, ktoré sú výsledkom výskumu.

Univerzity a ostatné výskumné inštitúcie musia sústrediť svoje úsilie, „aby sme mohli využiť vedecký výskum v prospech nových produktov a služieb, ktoré by zaistili vznik nových priemyselných odvetví a pracovných príležitostí,“ vysvetľuje komisár pre podnikanie a priemysel Günter Verheugen.  

Podľa EÚ musia odborníci v oblasti vedy a technológie  spravovať a zdieľať svoje duševné vlastníctvo DeutschEnglishfrançais.   To nie je v rozpore s ich vzdelávacími a výskumnými cieľmi, práve naopak, pritiahlo by to viac investorov, študentov a vedcov.

Európska komisia vydala niekoľko spoločných regulačných zásad DeutschEnglishfrançais s úmyslom pomôcť členským krajinám odstrániť rozdiely v pravidlách, ktoré chránia výsledky výskumu.  Zároveň pripravila kódex pre vedecké inštitúcie , ktorý im má pomôcť pri tvorbe politík.

Krajiny EÚ v poslednej dobe intenzívne podporovali výmenu a zdieľanie vedomostí, vrátane zmien v právnych predpisoch a nových usmerneniach - príliš často sa to však odohrávalo iba na vnútroštátnej úrovni. Aby mohla EÚ plne ťažiť z hospodárskych výhod sprostredkovaných vedeckým výskumom, je nevyhnutná spolupráca na európskej úrovni.

Niekoľko príkladov európskeho výskumu danskDeutschEnglishελληνικάespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy