Ścieżka nawigacji

Nauka dźwignią biznesu - 10/04/2008

Kobieta-naukowiec przy biurku badająca próbki krwi

UE wzywa państwa członkowskie do wspólnego wykorzystywania wyników badań naukowych.

Europejscy naukowcy publikują co roku tyle samo, co ich amerykańscy koledzy, ale jeżeli chodzi o wynalazki, patenty, licencje i firmy spin-off są za nimi daleko z tyłu.

Uniwersytety oraz instytucje naukowe muszą wykazywać się większą aktywnością na rzecz wykorzystywania wyników badań naukowych, „aby dzięki nim powstawały nowe produkty i usługi, a tym samym nowe branże gospodarki i nowe miejsca pracy”, powiedział komisarz UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu Günter Verheugen.

UE reprezentuje pogląd, że naukowcy powinni zarządzać swoimi prawami własności intelektualnej DeutschEnglishfrançais oraz dzielić się nimi. Nie tylko nie jest to sprzeczne z misją naukową i edukacyjną, lecz również umożliwia promowanie naukowców oraz zwiększenie inwestycji w naukę, dzięki czemu może ona stać się bardziej atrakcyjna w oczach studentów.

Komisja Europejska opracowała szereg wspólnych zasad DeutschEnglishfrançais, które umożliwią państwom członkowskim zmniejszenie rozbieżności pomiędzy krajowymi przepisami w sprawie ochrony wyników badań. Występuje również z propozycją kodeksu postępowania, którym organizacje badawcze miałyby się kierować w swoich działaniach.

W ostatnim okresie państwa UE wiele zrobiły w kierunku promowania transferu i rozpowszechniania wiedzy, lecz zmiany przepisów i nowe wytyczne wprowadzono jedynie w skali krajowej. Aby UE mogła odnosić prawdziwe korzyści gospodarcze z wyników badań naukowych, potrzebne jest podejście ogólnoeuropejskie.

Europejskie badania naukowe danskDeutschEnglishελληνικάespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki