Cesta

Sdílením znalostí k podpoře podnikání - 10/04/2008

Vědecká pracovnice prohlíží krevní vzorky

Evropská unie vyzývá členské státy ke komerčnímu využívání výsledků výzkumu a navrhuje společný přístup.

Evropští výzkumní pracovníci publikují stejný počet vědeckých prací jako jejich američtí kolegové, výrazně však zaostávají, pokud jde o vynálezy, patenty, licenční smlouvy a z výzkumu vzešlé podniky.

Vysoké školy a ostatní výzkumné subjekty musí zvýšit své úsilí, „abychom mohli přetvářet výsledky vědeckého výzkumu v nové produkty a služby, což povede ke vzniku nových průmyslových odvětví a pracovních míst,“ vysvětluje komisař pro podniky a průmysl Günter Verheugen.

Podle názoru Komise musí výzkumní pracovníci spravovat a sdílet své duševní vlastnictví DeutschEnglishfrançais, což není v rozporu s jejich vzdělávacími a výzkumnými úkoly. Naopak by tak mohli přispět k posílení investic a ke zvýšení zájmu studentů a vědců o oblast výzkumu.

Evropská komise vypracovala soubor společných zásad DeutschEnglishfrançais, které mají členským zemím pomoci odstraňovat rozdíly v pravidlech ochrany výsledků výzkumu. Zároveň připravila kodex pro výzkumné organizace, který jim má pomoci při tvorbě politiky.

Země EU nedávno začaly intenzivně podporovat sdílení a průmyslové využívání znalostí, mimo jiné i změnou právních předpisů a formulací nových hlavních směrů, avšak příliš často pouze na čistě vnitrostátní úrovni. K plnému využití hospodářských přínosů vědeckého výzkumu je však zapotřebí celoevropský přístup.

Příklady evropského výzkumu danskDeutschEnglishελληνικάespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy